[b]Tak.[/b] Pracownik ma spory wybór co do tego, kto będzie go reprezentować przed sądem pracy. Oczywiście może to być pełnomocnik profesjonalny, czyli adwokat lub radca prawny. Ponadto pracownika może reprezentować członek jego rodziny – choć nie każdy. Konkretnie bowiem mogą to być rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni (dzieci czy wnuki) oraz osoby pozostające z nim w stosunku przysposobienia (adopcja). Na tym nie koniec.

Pełnomocnikiem pracownika lub ubezpieczonego może być również przedstawiciel związku zawodowego lub inspektor pracy albo pracownik zakładu pracy, w którym mocodawca jest lub był zatrudniony, a ubezpieczonego – także przedstawiciel organizacji zrzeszającej emerytów i rencistów. Do odbioru należności zasądzonych na rzecz pracownika lub ubezpieczonego jest wymagane pełnomocnictwo szczególne, udzielone po powstaniu tytułu egzekucyjnego.

Pracownik lub ubezpieczony działający bez adwokata lub radcy prawnego może zgłosić w sądzie ustnie do protokołu powództwo oraz treść środków odwoławczych i innych pism procesowych. Natomiast w sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy inspektorzy pracy mogą wytaczać powództwa na rzecz obywateli, a także wstępować za zgodą powoda do postępowania w tych sprawach w każdym jego stadium. Z kolei w postępowaniu przed Sądem Najwyższym obowiązuje zastępstwo stron przez adwokatów lub radców prawnych.

Podstawa prawna:

– art. 63, art. 87, art. 87[sup]1[/sup], art. 465 i art. 466 ustawy z 17 listopada 1964 r. – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0EE5CED1201511C96474506131A99E55?id=70930]Kodeks postępowania cywilnego (DzU nr 43, poz. 296 ze zm.) [/link]