Zakładamy, że chodzi o następującą sytuację: czytelnik wystąpił wobec swego kontrahenta do sądu i uzyskał wyrok. Ów kontrahent z kolei – w niezależnym postępowaniu – sądził się ze swoim dłużnikiem (będącym wobec czytelnika osobą trzecią) i też wygrał.
W takiej sytuacji odpowiedź na pytanie czytelnika jest stosunkowo prosta. Do przejęcia wierzytelności przysługującej kontrahentowi potrzebne będą dodatkowe czynności.
Przede wszystkim [b]czytelnik i kontrahent muszą zawrzeć umowę cesji (zwanej też przelewem). Wskazują w niej wierzytelność podlegającą przelaniu oraz oświadczają, na jakich warunkach przejdzie ona na czytelnika.[/b] To tu zaznaczają, że cesja następuje na poczet należnego długu.
Podpisy pod umową dobrze jest potwierdzić u notariusza. Warto przy tym pamiętać o powiadomieniu dłużnika (owej osoby trzeciej) o przelewie. W przeciwnym wypadku będzie on mógł cały czas spełnić należne świadczenie wobec swego pierwotnego wierzyciela. Nie znaczy to, że czytelnik zostanie na lodzie, ale będzie to dla niego oznaczało niepotrzebne komplikacje.
[b]Jeśli dłużnik przelanej wierzytelności ociąga się z zapłatą, konieczna będzie jeszcze jedna czynność. Otóż czytelnik powinien wystąpić w takiej sytuacji do sądu o nadanie wyrokowi tzw. klauzuli wykonalności na swoją rzecz.[/b] Musi w tym celu przygotować stosowny wniosek, nakleić nań znaczek opłaty sądowej, załączyć umowę cesji i wnieść do sądu. Kiedy ten nada klauzulę, z wyrokiem można ruszać do komornika.
[i] [b]Podstawa prawna:[/b]
- art. 509 i art. 512 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F73FEAF24271E2CF2EFAFC614845B085?id=70928]kodeksu cywilnego[/link],
- art. 788 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=21416D1C9050DA366E7F85C16B09EC88?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link][/i]
[b]Więcej o przelewie wierzytelności w naszym serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/63226.html]rp.pl » Dobra Firma » Dłużnicy » Cesja (przelew)[/link] [/b]