Behapowiec w gminnych szkołach musi mieć etat lub umowę

Orzeczenie | Organ prowadzący szkoły może tworzyć wspólną obsługę szkół i placówek w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Musi się to jednak odbywać na zasadach przewidzianych w kodeksie pracy.

Publikacja: 15.01.2019 01:00

Behapowiec w gminnych szkołach musi mieć etat lub umowę

Foto: Adobe Stock

Art. 237

§ 1 kodeksu pracy nakazuje pracodawcy, zatrudniającemu więcej niż 100 pracowników, utworzyć służbę BHP. Natomiast pracodawca, zatrudniający do 100 pracowników, może powierzyć wykonywanie jej zadań pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Kontrola, przeprowadzona w Zespole Szkół Zawodowych, stwierdziła, że ma on 86 pracowników. Może więc powierzyć zadania służby BHP pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy lub specjaliście spoza zakładu pracy. Musi to jednak mieć podstawę prawną w postaci umowy o pracę, czy umowy cywilnoprawnej. Tymczasem osoba, pełniąca w Zespole Szkół Zawodowych obowiązki pracownika służby BHP, jest zatrudniona na umowie o pracę w starostwie powiatowym, a w zakresie BHP w zespole szkół działa na podstawie powierzenia zadań, bez żadnej umowy – stwierdził państwowy powiatowy inspektor pracy, nakazując zapewnić działanie w tej placówce służby BHP.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki