[b]Czy pracownikowi, którego żona pracuje w gospodarstwie rolnym i jest ubezpieczona w KRUS, przysługują dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem? – pyta czytelnik.[/b]
[b]Tak[/b], zwolnienie to przysługuje pracownikowi (a więc osobie zatrudnionej na umowę o pracę) bez względu na wymiar czasu pracy oraz bez względu na to, w którym miesiącu kalendarzowym pracownik rozpoczął pracę u danego pracodawcy. Zwolnienie to wynosi dwa dni w roku kalendarzowym, bez względu na liczbę posiadanych przez pracownika dzieci.
Podstawą tego zwolnienia jest art. 188 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037]kodeksu pracy[/link], zgodnie z którym [b]pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na dwa dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia[/b].
Dla uprawnienia tego nie ma znaczenia fakt, że drugi rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem, nie pozostając w ogóle w stosunku zatrudnienia lub też przebywając na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Prowadzenie więc przez matkę dziecka gospodarstwa rolnego i opłacanie z tego tytułu składek na KRUS nie pozbawia drugiego rodzica uprawnienia do dni wolnych na opiekę.
Jedyne ograniczenie związane jest z faktem pozostawania w zatrudnieniu przez oboje rodziców – wówczas tylko jedno z nich może skorzystać ze zwolnienia na dziecko (w sytuacji tej drugi rodzi składa swojemu pracodawcy oświadczenie, że nie będzie z tego zwolnienia korzystał). Istnieje również możliwość podziału dwóch dni na opiekę, po jednym dla każdego rodzica.
Warto również dodać, że zwolnienie to może być wykorzystane w dowolnym terminie, może być połączone z urlopem wypoczynkowym lub też niezależnie od niego, dwa dni łącznie lub oddzielnie. Co ważne, jeżeli pracownik nie wykorzysta dni wolnych na opiekę w danym roku kalendarzowym – prawo do nich wygasa. Niewykorzystane dni nie przechodzą na następny rok.
Jeżeli zaś w trakcie roku kalendarzowego pracownik zmienia pracodawcę, może wykorzystać wolne dni u nowego pracodawcy – jeżeli nie wykorzystał ich u poprzedniego. I na odwrót – wykorzystanie dni wolnych u poprzedniego pracodawcy wyklucza prawo do nich u nowego.