[b]Od 14 sierpnia[/b] obowiązują zmiany w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=032CC352C8A173CD25A45E469D014D42?id=319848]rozporządzeniu w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej (DzU z 2009 r. nr 119, poz. 998)[/link].

– [b]Część z nich wynika z doświadczeń straży pożarnej związanych ze zdarzającymi się w ostatnich latach pożarami oraz przypadkami nieuwzględniania w projektach wyposażenia obiektów w wymagane urządzenia przeciwpożarowe[/b] – mówi Piotr Wojtaszewski, zastępca dyrektora Biura Rozpoznawania Zagrożeń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. – [b]Natomiast na włączenie do uzgodnień także sieci wodociągowych z zewnętrznymi hydrantami zdecydowano się ze względu na częste nieprawidłowości związane z zaopatrzeniem w wodę do celów gaśniczych[/b].

[srodtytul]Garaże i zbiorniki wodne[/srodtytul]

Konieczność uzgadniania dotyczy również garaży wielopoziomowych o więcej niż dziesięciu stanowiskach postojowych, a także obiektów, w których wymagane jest obowiązkowo stosowanie systemu sygnalizacji pożarowej, stałych urządzeń gaśniczych lub dźwiękowego systemu ostrzegawczego; parkingów dla pojazdów przewożących towary niebezpieczne; przeciwpożarowych zbiorników wodnych oraz stanowisk czerpania wody do celów przeciwpożarowych; tuneli o długości ponad 100 m.

Uzgodnienia są niezbędne także przy odbudowie, rozbudowie, nadbudowie czy przebudowie takich obiektów.

[srodtytul]Dane w opisie technicznym [/srodtytul]

Rozporządzenie mówi wyraźnie, że dane niezbędne do stwierdzenia zgodności rozwiązań projektu budowlanego z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej zamieścić trzeba w opisie technicznym projektu. Ja wyjaśnia Piotr Wojtaszewski, nowe doprecyzowują zasady uzgadniania przez rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych projektów zawierających rozwiązania wymagające uzyskania odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych. Można ich będzie dokonać dopiero po przedstawieniu przez projektanta lub inwestora postanowienia właściwego organu o udzieleniu zgody na to odstępstwo. Dotychczasowa praktyka nie zawsze potwierdza taki sposób postępowania przy uzgadnianiu projektu budowlanego.

Rozporządzenie wprowadza definicję obiektu budowlanego takiego jak w prawie budowlanym oraz zagrożenia wybuchem, jak w przepisach przeciwpożarowych.

[srodtytul]Droga wzdłuż budynku[/srodtytul]

Projektanci, zabierając się do pracy, nie mogą zapomnieć o stosowaniu nowych regulacji dotyczących dróg pożarowych oraz dostępu do wody dla strażaków. Wynikają one z wchodzącego w życie [b]21 sierpnia[/b] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=360D5F487DD4B7EFA0FF50BD2C7CA4EE?id=320721]rozporządzenia w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (DzU z 2009 r. nr 124, poz. 1030)[/link].

– Do tych przepisów nie wszyscy przywiązują odpowiednią wagę – mówi Mariola Berdysz, dyrektor Wszechnicy Budowlanej. – A przecież bardzo łatwo jest stwierdzić, czy hydrant jest tam, gdzie powinien, czy go nie ma. Może to powodować duże problemy w razie kontroli straży pożarnej.

Wprawdzie nowe rozporządzenie w znacznej części powiela stare zasady, jednak gdzieniegdzie czyhają pułapki, które mogą uniemożliwić uzgodnienie projektów przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Np. teraz droga pożarowa powinna przebiegać wzdłuż dłuższej ściany budynku, i to na całej jej długości. Wcześniej tego drugiego wymogu nie było. Trzeba też budować drogi pożarowe przy halach i magazynach o powierzchni ponad 20 tys. mkw., przy których dotychczas nie jest to konieczne.

Zmiany dotyczą również placów wystawowych i targowisk. Na takie tereny trzeba będzie zapewnić dwa wjazdy, odległe od siebie o przynajmniej 75 m, jeżeli mają więcej niż 5 ha.

Są i udogodnienia dotyczące projektowania dróg pożarowych do budynków. Mówi o tym art. 12 ust. 3 omawianego rozporządzenia.

[srodtytul]Z norm do rozporządzenia[/srodtytul]

Z kolei cały rozdział piąty poświęcony jest pompowniom przeciwpożarowym. We wcześniejszym rozporządzeniu takich regulacji nie było. Wymagania określone w tym rozdziale są jednak w większości powieleniem funkcjonujących obecnie wymagań w innych przepisach przeciwpożarowych oraz Polskich Normach.

Jeśli chodzi o zaopatrzenie w wodę dla strażaków (do tzw. zewnętrznego gaszenia pożaru) w poszczególnych obiektach czy w całych miejscowościach, to zmiany nie są tak duże. Ale i tutaj są drobne różnice. Np. jeżeli brakuje odpowiednio wydajnego źródła, to zgodnie z art. 8 ust. 1 komendant powiatowy (miejski) PSP może dopuścić na określony czas zastępcze źródło wody. Musi mieć ono jednak nie tylko punkt czerpania, ale i odpowiedni dojazd drogą pożarową.

[ramka][b]Co trzeba uzgodnić[/b]

Zgodnie z nowymi przepisami uzgodnienia wymagają następujące projektowane obiekty:

- budynki o kategorii zagrożenia ludzi ZL I (obiekty użyteczności publicznej lub ich części, w których mogą przebywać ludzie w grupach ponad 50-osobowych), ZL II (np. szpitale, żłobki, domy dla osób starszych) lub ZL V (hotele, domy studenckie);

- budynki średnio wysokie, wysokie lub wysokościowe o kategorii zagrożenia ludzi ZL III (np. szkoły, biurowce, lokale handlowo-usługowe, w których może przebywać do 50 osób) lub ZL IV (domy mieszkalne);

- budynki niskie o powierzchni strefy pożarowej przekraczającej 1000 mkw., zakwalifikowane do kategorii zagrożenia ludzi ZL III, wyższe niż parterowe;

- obiekty budowlane (inne niż budynki, np. obiekty tymczasowe i sportowe), w których jednocześnie może przebywać ponad 50 osób na powierzchni do 2 tys. mkw.;

- budynki zawierające strefę pożarową produkcyjną lub magazynową, wolno stojące urządzenia technologiczne lub zbiorniki poza budynkami oraz place składowe albo wiaty, jeżeli kwalifikują się do tego ze względu na wymienione w przepisach warunki. [/ramka]