Naruszenia legalności zatrudnienia mogą słono kosztować tego, kto łamie przepisy. Potwierdzają to wyniki ostatnich kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy i Straż Graniczną, dotyczących legalności zatrudnienia obcokrajowców na terenie Polski w pierwszym półroczu 2009 r.

Wizyty inspektorów i funkcjonariuszy wykazały, że pomimo mniejszej o połowę liczby postępowań w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła ilość wykrytych przypadków nielegalnego zatrudnienia. Zdaniem głównego inspektora pracy świadczy to o sprawnej i skutecznej pracy specjalnej grupy inspektorów skierowanych tylko do tych działań.

W pierwszym półroczu br. inspektorzy pracy przeprowadzili ok. 7,5 tys. kontroli w zakresie legalności zatrudnienia, w tym 6962 kontrole legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej obywateli polskich, 642 kontrole legalności zatrudnienia i wykonywania pracy przez cudzoziemców oraz 154 kontrole przestrzegania przez agencje zatrudnienia przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=128736C4446A1D7BC24B65F13D69E33E?id=173396]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99 poz. 1001 ze zm.).[/link]

Nieprawidłowości w zakresie legalności zatrudnienia oraz przestrzegania przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy stwierdzono w blisko połowie skontrolowanych podmiotów.

[wyimek][b]3 tys. zł[/b] to minimalna grzywna, która grozi pracodawcy powierzającemu wykonywanie pracy cudzoziemcowi bez zezwolenia [/wyimek]

Najczęstsze z nich to zatrudnienie bez potwierdzenia na piśmie rodzaju umowy o pracę i jej warunków oraz niezgłoszenie osoby wykonującej pracę do ubezpieczenia społecznego, a także podejmowanie przez bezrobotnych zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności bez powiadomienia o tym powiatowego urzędu pracy.

Jeśli chodzi o kontrole w zakresie legalności zatrudnienia i wykonywania pracy przez cudzoziemców, to objęto nimi podmioty powierzające pracę przeszło 4,2 tys. cudzoziemców. Zezwolenie na pracę na terytorium Polski było wymagane tylko od blisko 2,2 tys. cudzoziemców, którzy byli zatrudnieni w prawie 300 podmiotach poddanych kontroli. Nielegalne wykonywanie pracy przez cudzoziemców dotyczyło 311 obcokrajowców. Najliczniejszą grupę zatrudnionych niezgodnie z prawem stanowili obywatele Ukrainy, Chin oraz Białorusi i Indii.

Najczęściej spotykane uchybienie, czyli brak wymaganego zezwolenia na pracę, wykazano podczas 72 kontroli, w stosunku do 217 cudzoziemców. Dotyczy to co czwartego kontrolowanego podmiotu zatrudniającego cudzoziemców, wobec których było wymagane zezwolenie na pracę.

[b]Najwięcej nieprawidłowości w zakresie nielegalnego zatrudnienia odnotowano w branżach: handel i naprawy, przetwórstwo przemysłowe oraz budownictwo. [/b]

W efekcie w stosunku do sprawców wykroczeń inspektorzy pracy nałożyli grzywny w drodze 301 mandatów karnych na kwotę ok. 400 tys. zł (średnia grzywna 1317 zł), skierowali 862 wnioski o ukaranie do sądów grodzkich, zastosowali 520 środków oddziaływania wychowawczego na podstawie art. 41 kodeksu wykroczeń, w 75 przypadkach skierowali do prokuratury zawiadomienia dotyczące czynów noszących znamiona przestępstwa.