[b]Tak wynika z wyjaśnień Biura Pełnomocnika Rządu ds. Niepełnosprawnych. [/b]
[srodtytul]Jak było dotychczas[/srodtytul]
Na podstawie art. 26a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17AFF0168DFE169CE29C432F85D0E2BB?id=257066]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm., dalej ustawa) [/link]pracodawcy przysługuje ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie tylko wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.
Do tej pory większość pracodawców, starając się o te pieniądze z PFRON, brała ten przepis jako jedną z najważniejszych wytycznych, wyliczając zarówno wynagrodzenia osiągane w poprzednich latach, jak i obecne koszty płacy dla danego pracownika. Sprawdzała zatem, czy pracownik miał ważne orzeczenie o niepełnosprawności przez cały miesiąc.
Gdy się okazywało, że nie, wtedy kwotę jego wynagrodzenia brutto pomniejszali i wyliczali wynagrodzenie osiągane lub obecne koszty płacy tylko za dni, w których pracownik miał status osoby niepełnosprawnej.
Teraz muszą to zmienić.
[srodtytul]Koniec z proporcjonalnością[/srodtytul]
[b]Z pisma Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych (BON-I-52312-194-LK/2009 r.)[/b] wynika, że w razie utraty statusu osoby niepełnosprawnej (tj. ważności orzeczenia) przez pracownika w trakcie miesiąca, na którego pracodawca zamierza wnioskować o dofinansowanie, o którym mowa w art. 26a ustawy, zmniejsza się proporcjonalnie wyłącznie o przeciętny miesięczny wymiar czasu pracy wykazywany w poz. 21 – 32 informacji INF-D-P.
Pomniejszenie to wpływa na wysokość kwoty bazowej dofinansowania, a co za tym idzie także na ostateczną wartość dofinansowania. Nie powoduje natomiast żadnych skutków dla kosztów płacy. Ich zmniejszanie byłoby nieprawidłowe i spowodowałoby nadmierne uszczuplenie dofinansowania, nieproporcjonalne do okresu niepełnosprawności pracownika.
Wyjaśnienia BON są zatem korzystne dla pracodawców. Przy uzyskiwaniu dofinansowania wynagrodzenia pracownika za cały miesiąc, w którego trakcie skończy się ważność orzeczenia o niepełnosprawności, nie muszą już ustalać tego wynagrodzenia proporcjonalnie do czasu ważnego orzeczenia. Teraz liczą koszty płacy (poz. 40 INF-D-P), biorąc pod uwagę wynagrodzenie brutto za cały miesiąc. Muszą jedynie pamiętać o pomniejszeniu przeciętnego miesięcznego wymiaru czasu pracy.
[srodtytul]Zrób korektę[/srodtytul]
Jaki jest skutek dotychczasowej zasady proporcjonalności? Taki, że pracodawcy mogli zaniżyć przysługującą im pomoc. Jeśli tak się stało, teraz mogą zrobić korekty np. przy dofinansowaniach zarówno w 2008 r. wynagrodzenia osiąganego, jak i z bieżącego roku.
UWAGA: Zrobienie korekty INF-D-P za 2008 r. na plus dla pracodawców jest tylko możliwe do 30 września br. Korekty zwiększające pomoc dla pracodawców za 2009 r. mogą przeprowadzać na bieżąco, gdyż uzyskując pomoc w 2009 r. nie ma już ustalonego ostatecznego terminu na złożenie korekt zwiększających im dofinansowanie z PFRON.
[i]Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]