Pamiętajmy jednak, że skarżyć można się dopiero na postanowienie komornika wydawane w związku z zakończeniem egzekucji, w którym ustala on wysokość kosztów egzekucji i przyznaje koszty zastępstwa adwokackiego.
[srodtytul]Za co i ile się należy[/srodtytul]
Za dokonaną egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową, która wynosi 15 proc. wartości egzekwowanego świadczenia. Nie może być jednak niższa niż 1/10 i wyższa niż 30-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Opłatę ustala komornik w wysokości odpowiedniej do poniesionych przez niego wydatków, nakładu jego pracy oraz wartości wyegzekwowanej części świadczenia zgłoszonego do egzekucji. Nie liczmy na to, że opłaty unikniemy w razie umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela czy przy umorzeniu egzekucji z mocy prawa. W obu tych wypadkach komornik zażąda zapłaty.
Skąd się dowiemy, ile trzeba zapłacić? Z postanowienia, w którym wezwie nas do uiszczenia należności w ciągu 14 dni od dnia doręczenia postanowienia.
[srodtytul]Za adwokata liczymy oddzielnie [/srodtytul]
Podstawą ustalenia wynagrodzenia komornika jest wartość wyegzekwowanego roszczenia. Do wartości tej wlicza się należność główną, odsetki, koszty i inne należności podlegające egzekucji wraz ze świadczeniem głównym w dniu złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji. Do wartości tej komornik nie wliczy natomiast kosztów toczącego się postępowania egzekucyjnego i kosztów zastępstwa przez adwokata lub radcę prawnego w tym postępowaniu egzekucyjnym. Jeśli zatem w imieniu wierzyciela wniosek o wszczęcie egzekucji złożył adwokat lub radca prawny, to dłużnik poniesie dodatkowe opłaty. Będą to właśnie koszty zastępstwa adwokackiego (radcowskiego). Ich wysokość jest uzależniona od wartości przedmiotu sprawy, czyli kwot wskazanych we wniosku o wszczęcie egzekucji.
[srodtytul]Również za inne działania [/srodtytul]
Komornik, oprócz prowadzenia egzekucji, jest uprawniony do innych działań, niebędących czynnościami egzekucyjnymi. Oczywiście za tego typu działania również należy się mu wynagrodzenie. Będzie tak np. przy licytacji na zlecenie zastawnika przedmiotu zastawu rejestrowego. Komornik może żądać opłaty stałej w wysokości 3 proc. miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z poprzedniego roku za każdą rozpoczętą godzinę. Jeśli czynności są kontynuowane w drugim i kolejnych dniach, komornik pobiera opłatę w wysokości 50 proc. miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z poprzedniego roku.
Za dokonanie doręczania zawiadomień sądowych, obwieszczeń, protestów i zażaleń oraz innych dokumentów za potwierdzeniem odbioru i oznaczeniem daty komornikowi należy się stała opłata w wysokości 1 proc. miesięcznego wynagrodzenia.
[srodtytul]Sumy w postanowieniu [/srodtytul]
O tym, ile kosztuje egzekucja niezapłaconego długu, dowiemy się z postanowienia wydawanego przez komornika na zakończenie egzekucji. Ustala w nim koszty postępowania egzekucyjnego. Warto sprawdzić, czy ustalając je, komornik nie pomylił się i nie dołożył czegoś ekstra do rachunku. Sprawdźmy więc, ile wynosi opłata egzekucyjna. Doliczmy do tego wynagrodzenie radcy prawnego (adwokata).
Jak wyliczyć należną opłatę? Po pierwsze sięgnijmy do zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Wymienione są tam: należność główna, odsetki na dzień złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji, koszty procesu, koszty nadania klauzuli wykonalności. Kwoty te powinniśmy zsumować. Potem sprawdźmy, jak prowadzona była egzekucja (czy tylko np. z rachunku bankowego, czy też np. dodatkowo z nieruchomości i z wynagrodzenia za pracę). Jeśli było ich mniej niż trzy, to opłata wynosi 15 proc. Za każdy kolejny wzrasta ona o 1,5 proc.
Po zsumowaniu kwot powinniśmy otrzymać opłatę egzekucyjną. Jeśli okaże się, że kwota ustalona przez nas jest niższa od tej wskazanej w postanowieniu komornika, możemy złożyć skargę do sądu.
Pamiętajmy też, że na postanowieniu komornika oprócz opłaty egzekucyjnej uwidocznione są jeszcze inne kwoty związane z egzekucją. Zgodnie z art. 39 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8104923D525EF5D56A25637FF8880FE1?id=183360]ustawy o komornikach sądowych[/link] komornikowi należy się zwrot wydatków gotówkowych poniesionych w toku egzekucji tylko w zakresie określonym ustawą. O jakie chodzi wydatki? Są to:
- należności biegłych,
- koszty ogłoszeń w pismach,
- koszty transportu specjalistycznego, przejazdu poza miejscowość, która jest siedzibą komornika, przechowywania i ubezpieczania zajętych ruchomości,
- należności osób powołanych, na podstawie odrębnych przepisów, do udziału w czynnościach,
- koszty działania komornika poza terenem rewiru komorniczego,
- koszty doręczenia środków pieniężnych przez pocztę lub przelewem bankowym,
- koszty uzyskiwania informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego lub zabezpieczającego.
[ramka][b]Sprawdźmy treść pouczenia[/b]
O tym, ile czasu mamy na przygotowanie skargi i jak ją złożyć, dowiemy się z pouczenia, jakie znajdziemy w postanowieniu wydanym przez komornika. Skargę wnosi się do sądu rejonowego w terminie tygodnia od dnia otrzymania postanowienia, które skarżymy. Od takiej skargi wnosimy opłatę sądową (100 z).
Skargę trzeba złożyć w sądzie wraz z jej odpisem dla komornika. W skardze należy żądać uchylenia postanowienia komornika w zaskarżonej części. [/ramka]