Sejm przyspieszył pracę nad dostosowaniem przepisów o chorobach zawodowych i powoływaniu rad pracowników do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Posłowie uchwalili przygotowaną przez Senat nowelizację ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Zmiany były konieczne, ponieważ TK zakwestionował monopol związkowy przy powoływaniu rad pracowników. Zgodnie z przyjętymi zmianami od 8 lipca rady pracowników będą wybierane tyko w demokratycznych wyborach. Związki będą mogły wystawiać w nich swoich kandydatów, ale nie mają oni zagwarantowanych miejsc w radzie. W firmach zatrudniających do 100 pracowników kandydat do rady musi przedstawić poparcie co najmniej dziesięciu pracowników, a w zakładach powyżej 100 osób kandydat musi być zgłoszony przez co najmniej 20 osób. Wybory członków rady organizuje pracodawca na pisemny wniosek co najmniej 10 proc. załogi. Rady wyłonione na podstawie niekonstytucyjnych przepisów będą działać nadal, aż do zakończenia swoich kadencji.

Ponadto przyjęto nowelizację kodeksu pracy. Zmiany zostały wprowadzone po orzeczeniu TK, który uznał za sprzeczny z konstytucją przepis, na podstawie którego wydano rozporządzenie w sprawie wykazu chorób zawodowych. Wprowadzono do k.p. definicję choroby zawodowej. Ponadto nowe przepisy pozwalają na możliwość rozeznania choroby zawodowej u pracownika lub byłego pracownika, mimo że zakończył już pracę w warunkach zagrażających zdrowiu.