W wyniku połączenia w miejsce łączących się spółek pojawia się jedna, nowa, będąca ich następcą. Połączenie, w myśl kodeksu spółek handlowych, może być dokonane na dwa sposoby. Po pierwsze przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej. Jest to tzw. łączenie się przez przejęcie.

Drugi sposób to zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki. Jest to tzw. łączenie się przez zawiązanie nowej spółki.

[b]Spółki mogą się łączyć w dowolnych konfiguracjach, czyli nie tylko kapitałowe z kapitałowymi, a osobowe z osobowymi, ale również kapitałowe i osobowe razem ze sobą. [/b]Jedyne ograniczenia wynikające z kodeksu spółek handlowych dotyczą tego, aby spółka osobowa nie była spółką przejmującą albo nowo zawiązaną.

Na skutek połączenia spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej zostają rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru. Natomiast spółka przejmująca albo nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej.

Bardzo ważne jest to, że z mocy prawa przechodzą na nią m.in. zezwolenia, koncesje i ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Skutek taki nie pojawi się jedynie wtedy, gdy ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.