[b]Nie.[/b] Nie ma obowiązku ponownego zatrudnienia byłych pracowników. Osoby te zostały zwolnione z jasnego powodu, jakim jest całkowite zamknięcie prowadzonej działalności. Natomiast ponowna rejestracja działalności gospodarczej nie stwarza podstaw do tego, by pracodawca musiał nawiązać współpracę dokładnie z tymi samymi osobami. Przez likwidację pracodawcy rozumiemy całkowite, stałe i faktyczne unieruchomienie całego zakładu pracy.

Polega ono na zamknięciu wszystkich spraw danego podmiotu, spieniężeniu jego majątku i wycofaniu tej jego części, która pozostanie po ewentualnej spłacie wierzycieli. W takiej sytuacji z przyczyn oczywistych niemożliwe jest dalsze zatrudnianie pracowników. Nie ma bowiem podmiotu, który miałby je zatrudniać. Zamknięcie firmy uzasadnia wypowiedzenie umów o pracę. Przepisy nakładają jedynie obowiązek ponownego zatrudnienia pracowników zwolnionych w ramach zwolnień grupowych, jeśli spełnione są następujące warunki:

- pracodawca ponownie zatrudnia pracowników w tej samej grupie zawodowej, w której pracowała zwolniona osoba,

- dana osoba zgłasza zamiar ponownego podjęcia zatrudnienia u tego pracodawcy w ciągu 12 miesięcy od dnia zwolnienia (w ramach zwolnienia grupowego).

Nie ma to jednak znaczenia w przypadku czytelnika, gdyż ustawa o zwolnieniach grupowych odnosi się tylko do pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników. Kodeks pracy natomiast nie nakłada w takich sytuacjach obowiązku ponownego zatrudnienia zwolnionych wcześniej osób.

[i]Podstawa prawna:

– art. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7BE1CAC76CF2963E8AABEC552E0DF047?id=169524]ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.)[/link][/i]