[b]Emeryt był zatrudniony na 3/4 etatu. W związku ze zwolnieniami indywidualnymi z przyczyn niedotyczących pracowników pracodawca zwolnił go, podając w wypowiedzeniu dwie przyczyny: racjonalizację zatrudnienia i posiadanie przez pracownika uprawnień emerytalnych. W firmie zatrudnionych jest ponad 20 pracowników. Pracodawca odmawia wypłaty odprawy, twierdząc, że racjonalizacja zatrudnienia nie była wyłącznym powodem rozwiązania umowy o pracę. Czy powinien wypłacić odprawę?[/b]

[b]Tak.[/b] Co prawda, tylko sąd pracy może ostatecznie rozstrzygnąć ten spór, jednak argumentacja pracodawcy wydaje się wątpliwa. Sformułowanie zawarte w art. 10 ust. 1 ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych, w myśl którego przyczyny niedotyczące pracowników „stanowią wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy”, należy rozumieć jako sytuację, w której bez zaistnienia tych powodów nie zostałaby podjęta przez pracodawcę indywidualna decyzja o zwolnieniu podwładnego.

Z treści pytania wynika, że pracodawca od dłuższego czasu zatrudnia pracownika emeryta, a na jego zwolnienie zdecydował się dopiero wtedy, kiedy zaistniała konieczność racjonalizacji zatrudnienia w firmie. Z tego względu sąd pracy może uznać, że to właśnie racjonalizacja zatrudnienia jest wyłączną przyczyną zwolnienia.

Przypomnijmy, że [b]SN w wyroku z 19 marca 2008 r. (I PK 219/07)[/b] uznał, iż osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie mogą stanowić samoistnej przyczyny wypowiedzenia bezterminowej umowy o pracę. Nie wiążą się bowiem z pracą, a w szczególności nie wskazują na nieprzydatność pracownika lub istnienie związanego z racjonalizacją zatrudnienia interesu pracodawcy w rozwiązaniu stosunku pracy.

Co więcej, [b]w wyroku z 8 stycznia 2008 r. (II PK 119/07) SN [/b]stwierdził, że spełnienie warunków do uzyskania świadczeń emerytalnych, wskazane jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę, nie należy do przyczyn dotyczących pracownika w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych.

[i]Podstawa prawna: art. 10 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4AA22ED8327C00A174A9A52066A53B73?id=169524]ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.)[/link].[/i]