[b]Tak.[/b] Choć szczegóły zależą od trybu takiego dziedziczenia. Prawo zna dwa: [b]testamentowe i ustawowe[/b].

To drugie wchodzi w grę tylko wówczas, gdy zmarły nie zostawił testamentu. Jeśli go sporządził, spadkobiercą mógł uczynić każdego – nie tylko osobę fizyczną, ale i spółkę, spółdzielnię, fundację, stowarzyszenie, i w ogóle każdy inny podmiot, który ma zdolność prawną. W takiej sytuacji firma może zatem dziedziczyć.

Sytuacja kształtuje się odmiennie wówczas, gdy testamentu nie ma. Dziedziczenie ustawowe polega bowiem na tym, że spadek przypada temu, kogo wymienia w tym charakterze kodeks cywilny. Krąg spadkobierców jest zmienny w tym sensie, że zależy od sytuacji rodzinnej konkretnego spadkodawcy. W pierwszej kolejności dziedziczy małżonek i dzieci. Jeśli zmarły nie miał dzieci, spadkobiercami są małżonek, rodzice i rodzeństwo. Jeśli nie ma ani dzieci, ani małżonka, dziedziczą rodzice, rodzeństwo i zstępni (dzieci, wnuki) rodzeństwa – itd. Co ważne, w kręgu spadkobierców ustawowych są w zasadzie same tylko osoby fizyczne. Dopiero jeśli w ogóle nie ma krewnych dziedziczących z ustawy, spadek przypada gminie albo Skarbowi Państwa.

Zatem w razie braku testamentu firma dziedziczy w tym sensie, że spadek przejmuje osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Inne firmy nie mogą natomiast zostać spadkobiercami.

[i]Podstawa prawna:

art. 922 i nast. [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link][/i]