Eksperci prawa podatkowego nie mają wątpliwości: znowelizowane niedawno przepisy [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=177139]ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych[/link] (pcc), które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2009 r., ułatwią łączenie i rozwój przedsiębiorstw. To efekt najnowszych zmian w prawie europejskim, do których Polska – podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej – miała dostosować swoje ustawodawstwo do końca tego roku.

[b]Przypomnijmy, że chodzi o dyrektywę Rady 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r. dotyczącą podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (DzUrz UE L 46/11), która zastępuje dyrektywę Rady z 17 lipca 1969 r. nr 69/335 na ten sam temat.[/b]

Od 1 stycznia 2009 r. w krajach UE wyłączone z podatku kapitałowego (u nas – pcc) będą tzw. działania restrukturyzacyjne, które dziś podlegają opodatkowaniu, czyli działania z udziałem spółek kapitałowych, w tym spółek, przedsiębiorstw, stowarzyszeń lub osób prawnych notowanych na giełdzie.

Na gruncie polskiego prawa dotyczyć to będzie spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z podatku zwolnione będzie przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich aktywów i pasywów albo jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej tworzonych albo istniejących już spółek kapitałowych oraz przejęcie udziałów dających większość głosów (art. 4 dyrektywy). Dotyczyć to będzie także przeniesienia do spółki kapitałowej wszystkich aktywów i pasywów innej spółki kapitałowej będącej w pełni własnością tej pierwszej.

[b]W praktyce oznacza to zwolnienie z opodatkowania pcc w szczególności połączeń spółek (dokonywanych zarówno przez utworzenie nowej, jak i przez przejęcie), a także ich podziału.[/b] Taką możliwość przewiduje zmieniony art. 9 pkt 10 oraz pkt 11 ustawy o pcc.

Zwolnienie od podatku przy umowach spółki lub ich zmianach związanych z przekształceniem lub łączeniem spółek (nowy art. 9 pkt 11 lit. a) będzie miało zastosowanie do wkładów wniesionych do spółki przed 1 stycznia 2001 r. Przy umowach podwyższających kapitał zakładowy spółki zwolnienie będzie dotyczyło pożyczki udzielonej jej przez wspólników lub akcjonariuszy od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.

[i][b]Podstawa prawna:[/b]

- [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=290770]ustawa z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU nr 209, poz. 1319)[/link][/i]