Gdy zakładamy lokatę overnight (na noc), bank blokuje środki na rachunku firmy przez noc i nalicza wyższe odsetki. Jest to więc dobry sposób na zagospodarowanie bieżących nadwyżek finansowych bez ryzyka utraty płynności.
Oprocentowanie takich lokat jest zmienne. Ustala się je każdego dnia na ogół na podstawie stawek obowiązujących na rynku międzybankowym (LIBOR, WIBID). W zależności od banku albo za każdym razem trzeba złożyć dyspozycję założenia lokaty, albo jest ona otwierana automatycznie na podstawie umowy. W drugim przypadku bank automatycznie blokuje nadwyżkę na rachunku. Klient musi tylko określić w umowie, powyżej jakiej kwoty blokada ta ma być robiona.
Można także określić częstotliwość tworzenia lokat (np. każdego dnia operacyjnego, w wybrane dni tygodnia lub miesiąca) oraz kwotę, która musi pozostać na rachunku rozliczeniowym. Dyspozycje te można zmieniać w trakcie umowy.
Lokata zakładana jest na koniec dnia operacyjnego około godziny 18 – 22. Pieniądze wracają na rachunek następnego dnia roboczego, między godziną pierwszą a trzecią w nocy.
Odsetki naliczane są jak za jeden dzień trwania depozytu. W przypadku sobót oraz dni wolnych od pracy (w tym dni świątecznych) odsetki przysługują za faktyczną liczbę dni, kiedy środki były przechowywane. Na przykład lokaty założone w piątek wieczorem wygasają w poniedziałek rano, czyli trwają trzy dni.
[ramka]Przykładowe oprocentowanie
- Bank BPH od 0,5 do 5 proc.
- BZ WBK od 3,18 do 4,18 proc.
- Deutsche Bank PBC od 5,4 do 5,5 proc.
- Dominet Bank od 1,75 do 2,25 proc.
- Fortis Bank od 2,12 do 3,44 proc.
- Kredyt Bank 1,2 proc.
- Nordea Bank 4,53 proc.
- Volkswagen Bank od 3,99 do 4,99 proc.[/ramka]