[b]Tak[/b] Wystarczy znać nazwę przedsiębiorcy, którego numer KRS próbujemy ustalić. Obecnie najłatwiej zrobić to przez Internet. Najpierw wchodzimy na stronę WWW wyszukiwarki podmiotów wpisanych do KRS ([link=http://pdi.cors.gov.pl/KRSSED]http://pdi.cors.gov.pl/KRSSED[/link]). Tam zaznaczamy opcję wyszukiwania według nazwy. Potem wpisujemy określenie, które nas interesuje. Im dokładniejszą nazwę podamy i im mniej jest ona oklepana, tym łatwiej będzie wyszukać przedsiębiorcę, który jej używa. Przy nazwach popularniejszych wyszukiwarka wyrzuci więcej firm i będziemy musieli wchodzić w każdy z wyświetlonych rekordów, aż znajdziemy przedsiębiorcę, o którego nam chodzi.
Korzystając z rejestru internetowego, musimy uzbroić się w cierpliwość. Łącza są na ogół mocno obciążone, a poszukiwanie często kończy się niepowodzeniem.
A co w sytuacji, gdy chodzi nam nie tylko o ustalenie numeru KRS, ale i oficjalne jego potwierdzenie? I na to jest sposób. Musimy tylko zwrócić się do Centralnej Informacji – specjalnej komórki Ministerstwa Sprawiedliwości, która zajmuje się udzielaniem informacji z rejestru przedsiębiorców. Jej oddziały można znaleźć w sądach rejestrowych. Składamy tam wniosek o podanie numeru KRS. Korzystamy w tym celu z formularza CI KRS-CNR. Można go dostać w sądzie albo ściągnąć ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości ([link=http://ms.gov.pl/krs/formularze/krs_ci_form_cnr.pdf]http://ms.gov.pl/krs/formularze/krs_ci_form_cnr.pdf[/link]).
[i]Podstawa prawna: art. 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=238358]ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym[/link][/i]