To w dużym stopniu zależy od konkretnej sytuacji. Po pierwsze istotne jest, czy chodzi o weksel własny (tj. płatny przez wystawcę) czy trasowany (tj. płatny przez osobę trzecią, zwaną trasatem). Po drugie o sytuacji prawnej decyduje to, ile osób podpisało się w okresie między wystawieniem weksla a nabyciem go przez aktualnego posiadacza – i w jakim charakterze te podpisy składano. Po trzecie znaczenie ma sama treść weksla.
[b]Przy wekslu trasowanym można w uproszczeniu powiedzieć, że dopóki trasat nie odmówi jego przyjęcia albo zapłaty, dopóty upadłość wystawcy nie ma większego znaczenia.[/b] To nie wystawca jest głównym płatnikiem, tylko trasat. [b]Wyjątkiem jest weksel, w treści którego wprost zabroniono przedstawiania go trasatowi do przyjęcia.[/b] W takiej sytuacji upadłość wystawcy sprawia, że posiadacz weksla może wykonywać tzw. zwrotne poszukiwanie przeciw każdemu z dłużników wekslowych. Z reguły będą nimi poprzedni posiadacze weksla. Poszukiwanie zwrotne to nic innego jak żądanie zapłaty sumy wekslowej. Łatwo się domyślić, że [b]im dłużej weksel był przedmiotem obrotu i im więcej miał właścicieli, tym dla posiadacza lepiej[/b]. Większy jest bowiem wybór dłużników, od których można będzie domagać się pieniędzy. Nawet jeśli któryś z nich okaże się niewypłacalny, to inni mogą mieć na tyle duży majątek, żeby roszczenia posiadacza weksla zaspokoić.
[b]Z wekslem własnym jest nieco inaczej.[/b] Choć sprawa może być w praktyce kontrowersyjna, wydaje się, że wierzytelność wekslową trzeba po ogłoszeniu upadłości wystawcy zgłosić sędziemu komisarzowi. Podlega ona następnie zaspokojeniu wedle ogólnych reguł postępowania upadłościowego. I to nawet jeśli termin płatności weksla jeszcze nie nadszedł. Z przepisów wynika bowiem, że zobowiązania pieniężne upadłego, których termin płatności świadczenia jeszcze nie nastąpił, stają się wymagalne z dniem ogłoszenia upadłości.
[b]Co ważne, posiadacz weksla nie musi czekać na zakończenie postępowania upadłościowego. Zwrotne poszukiwanie może wykonywać już na podstawie orzeczenia sądowego o ogłoszeniu upadłości.[/b]
[i]Podstawa prawna: art. 43 – 44 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70938]prawa wekslowego (DzU z 1936 r. nr 37, poz. 282 ze zm.)[/link], art. 91 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169085]prawa upadłościowego i naprawczego (DzU z 2003 r. nr 60, poz. 535 ze zm.)[/link][/i]