Taki rodzaj wsparcia przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach programu „Kapitał ludzki" przygotowany w resorcie rozwoju regionalnego

.

Jest w nim mowa o udzielaniu wsparcia na użyczenie wysoko wykwalifikowanego personelu. Taki pracownik musi być oddelegowany z dużej firmy lub jednostki badawczej, a celem jego zatrudnienia ma być prowadzenie badań oraz wprowadzanie innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach. To szansa na szybszy rozwój firm zajmujących się m.in. elektroniką, biotechnologią, automatyką przemysłową, ITT oraz wszystkich tych, gdzie prowadzi się badania.

Prowadzenie badań jest kosztowne. Dlatego poziom innowacyjności polskich firm jest bardzo niski. Czasowe zatrudnienie pracowników naukowych ma to zmienić.

Zachętą do skorzystania z ich usług ma być dotacja do kosztów zatrudnienia. Wyniesie ona 50 proc. wszystkich wydatków z tym związanych, w tym w szczególności dotyczy to pensji i wydatków na obowiązkowe składki i ubezpieczenia. Taka pomoc będzie mogła być udzielana maksymalnie przez okres 3 lat.

– Mobilność kadry naukowej jest pożądana wskazuje Bogusław Węgliński z IP Management Poland. Pozwoli to na komercjalizację wiedzy i wymianę doświadczeń dodaje.

Przy takim wsparciu prace badawcze będą prowadzone pod kątem rzeczywistych potrzeb przedsiębiorcy, a wynalazki będą mogły być sprawdzone w praktyce.

Jak wskazuje Adam Paukert, rzecznik prasowy Urzędu Patentowego w roku 2007, po wniesieniu opłat przez uprawnionych wpisano do rejestru 3534 patenty. – Jednak niewielka z nich część jest komercjalizowana, czyli wykorzystywana w praktyce – mówi Adam Rylski, prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Proponowane wsparcie może doprowadzić do tego, że więcej projektów będzie realizowanych na zamówienie a nie na przysłowiową półkę – dodaje Rylski.

– To bardzo dobre rozwiązanie, oczekiwane przez wiele firm mówi Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. – Może to być szczególnie interesujące dla poszukujących rozwiązania jakiegoś specyficznego i zarazem specjalistycznego problemu. Warto jednak zadać pytanie czy wsparcie to będzie mogło objąć specjalistów z zagranicy – zastanawia się Kamiński.

– Nie ma takich ograniczeń w programie Kapitał ludzki – uspokaja jednak Dorota Bortnowska, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Tym samym będzie można również zatrudnić naukowca z zagranicy.

O dotacje firmy będą mogły się ubiegać w województwach. Będzie ono bowiem udzielane poprzez tzw. ósmą oś priorytetową programu „Kapitał ludzki." Zgodnie z założeniami rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia i już wtedy będzie możliwe udzielanie takiej pomocy. Jednak o szczegółowych terminach naboru wniosków będą decydować poszczególne urzędy marszałkowskie.

Celem nowelizacji jest dostosowanie przepisów do unijnego rozporządzenia o wyłączeniach blokowych (Dz Urz UE nr L 214 z 9 sierpnia 2008r.).