Dziś wchodzi w życie rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 12 sierpnia w sprawie programu „Patent Plus – wsparcie patentowania wynalazków

" (

DzU nr 156, poz. 971

).

Dofinansowane mogą zostać koszty przygotowania zgłoszenia patentowego, w tym te związane z pracą rzecznika patentowego.

To dobra wiadomość dla wszystkich pracowników naukowych i osób kreatywnych działających na polu wynalazczości. Stworzenie ciekawego wynalazku wiąże się z potrzebą zapewnienia ochrony własności intelektualnej. W szczególności dotyczy to jego opatentowania. To z kolei oznacza koszty.

Dlatego właśnie stworzono instrument finansowego wsparcia tego procesu. O przyznanie dofinansowania mogą się ubiegać: jednostki naukowe, uczelnie, akademickie inkubatory przedsiębiorczości, centra transferu technologii, centra doskonałości, parki technologiczne, konsorcja naukowo-przemysłowe, podmioty działające na rzecz nauki oraz fundacje wspierające transfer technologii i przedsiębiorczości.

Warunkiem uzyskania wsparcia finansowego jest złożenie odpowiedniego wniosku (jego wzór znajduje się w załączniku do rozporządzenia). Będą one przyjmowane w ministerstwie w dwóch terminach, tj. do dnia 31 marca lub do 30 września.

Jednak dotację otrzymają tylko najlepsze projekty. Dlatego w trakcie oceny będzie uwzględniana m.in. możliwość komercjalizacji wynalazku, czyli zastosowania go w praktyce przez przedsiębiorców, i relacja nakładów do planowanych efektów. Wnioskodawca musi również zapewnić środki własne w minimalnej wysokości 10 proc. planowanych wydatków. Tym samym wartość dofinansowania może stanowić nawet 90 proc. kosztów zgłoszenia patentowego. Zgodnie z rozporządzeniem wsparcie będzie mogło być także przyznane na pozyskanie partnerów do komercjalizacji wynalazków, na szkolenia i propagowanie wiedzy z zakresu ochrony własności przemysłowej.

Po przyznaniu dotacji podmiot, który ją otrzymał, będzie zobowiązany do składania raportów (rocznych i końcowych), w których wykaże sposób jej wykorzystania. Po zrealizowaniu projektu nastąpi rozliczenie umowy. Jeżeli okaże się, że środki zostały wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, wnioskodawca będzie musiał je zwrócić.