W województwie lubelskim trwa nabór wniosków o dotacje unijne. Mogą o nie walczyć zarówno najmniejsze, nowo powstałe firmy, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku. Wynika to z jednoczesnego uruchomienia dwóch działań regionalnego programu operacyjnego o numerach 1.1 („Dotacje dla nowo powstałych mikroprzedsiębiorstw”) oraz 1.3 („Dotacje inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw”).
Pierwsze z wymienionych działań skierowane jest jedynie do mikroprzedsiębiorstw. Co więcej, muszą to być firmy, które rozpoczęły działalność nie wcześniej niż dwa lata przed dniem złożenia wniosku. Na ich wsparcie władze samorządowe przeznaczyły w tym rozdaniu blisko 26 mln zł. Wszystkie wydatki, które zostaną uznane za kwalifikowane, mogą zostać zrefundowane w 70 proc.
Przy drugim działaniu o wsparcie mogą się ubiegać firmy spełniające kryteria małego lub średniego przedsiębiorstwa. Na dofinansowanie ich inwestycji przeznaczono blisko 78 mln zł. Poziom dofinansowania unijnego w tym działaniu może wynieść do 70 proc. kosztów kwalifikowanych dla małych i 60 proc. dla średnich firm.
Projekt może obejmować:
- budowę, rozbudowę lub przebudowę przedsiębiorstwa;
- dywersyfikację produkcji poprzez wprowadzenie nowych produktów/usług;
- zasadniczą zmianę dotyczącą procesu produkcyjnego zakładu;
- innowacyjność produktową, procesową i organizacyjną;
- zastosowanie nowoczesnych technologii, w tym technologii informacyjnych.
Innymi słowy istnieje możliwość zakupu (leasingu) nowych maszyn i urządzeń, rozbudowy pomieszczeń i hal produkcyjnych, udoskonalenia proce-sów zarządzania przedsiębiorstwem, poprawy łańcucha dostaw itp. Jedyny warunek, i to słowo trzeba zapamiętać, musi to być nowa inwestycja. To znaczy, że projekt nie może obejmować wyłącznie remontu, odtworzenia środków trwałych, zwiększenia mocy produkcyjnej.
Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości to instytucja, która przyjmuje wnioski o dofinansowanie. Należy dostarczyć je do siedziby agencji w Lublinie (ul. Graniczna 4 pok. 13). Dokumentację można składać osobiście, przez posłańca lub przesyłką kurierską albo pocztą. Jednak w każdym przypadku za datę wpływu wniosku przyjmuje się termin jego dostarczenia do LAWP. Nabór trwa od 28 lipca do 10 września. Dokumenty, które wpłyną po tym terminie, nie będą rozpatrywane.
Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości uruchomiła linię telefoniczną, pod którą można zadzwonić w przypadku pytań i wątpliwości (tel. 081 46 23 831).
Dostępny jest również adres poczty: lawp@lubelskie.pl.
Samodzielnie informacji oraz wszystkich dokumentów niezbędnych do prawidłowego przygotowania wniosków można szukać na stronie: www.lawp.lubelskie.pl.
Udostępniliśmy przedsiębiorcom kryteria oceny projektów, zarówno te formalne, jak i merytoryczne. Dzięki temu każdy przedsiębiorca może samodzielnie ocenić, czy jego przedsięwzięcie wpisuje się w cele RPO WL. Z punktu widzenia władz województwa najistotniejszy jest transfer technologii i know-how do firm w regionie, inwestycje w innowacyjne produkty i usługi, a także rozwój turystyki oraz produkcja tzw. zielonej energii.
Mamy nadzieję, że dzięki dotacjom dla najlepszych projektów skok technologiczny regionalnych firm pozwoli Lubelszczyźnie gospodarczo przebić się przynajmniej do połowy stawki w statystykach gospodarczych.