Kwartalne sprawozdania muszą przesłać do generalnego inspektora ochrony środowiska przedsiębiorcy zajmujący się wprowadzaniem, zbieraniem i unieszkodliwianiem sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Natomiast zakłady korzystające ze środowiska nie mogą zapomnieć o rozliczeniach z marszałkiem województwa oraz o przesłaniu wykazów także do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.
Firmy do końca lipca muszą rozliczyć się z opłat środowiskowych za pierwsze półrocze 2008 roku. Będą to robiły według nowych stawek, sprawozdania natomiast złożą na dotychczas obowiązujących formularzach. Opłatę przekazuje się marszałkowi województwa, ale tylko wtedy, gdy przekracza za pół roku 400 zł za dany rodzaj korzystania ze środowiska. Jeżeli jest niższa, firma nie płaci. Nie zwalnia jej to jednak ze składania wykazów.
W ramach opłat za korzystanie ze środowiska przedsiębiorcy rozliczają się z:
- wprowadzania gazów i pyłów do powietrza,
- wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi,
- poboru wód,
- składowania odpadów – w tym wypadku obowiązek ponoszenia opłat ma zazwyczaj zarządzający składowiskiem odpadów, a nie przedsiębiorca, który je wytwarza. Natomiast drugi egzemplarz wykazu trzeba przesłać właściwemu wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi miasta, a nie wojewódzkiemu inspektorowi.
Opłatę wnosi się na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska. Czasem nie jest to jeden urząd. Jeżeli zakłady znajdują się w różnych województwach, to opłaty za gazy i pyły ze źródeł stacjonarnych (np. kotłowni) trzeba uiścić w tych województwach, w których źródła te się znajdują (niekoniecznie tam, gdzie jest siedziba firmy). Taka sama zasada obowiązuje przy opłatach za odpady, pobór wód czy odprowadzanie ścieków. Jeżeli przedsiębiorca ma pojazdy, to opłaty za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza wnosi na rachunek urzędu zgodnie z miejscem rejestracji firmy. Płaci nie tylko za spaliny z aut należących do firmy, ale i do pracowników czy właściciela, jeżeli faktury na paliwo były wystawione na firmę.
Przedsiębiorcy wypełniają formularze sprawozdań zgodnie z rozporządzeniem o wzorach wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat i o sposobie przedstawiania tych informacji i danych (DzU z 2005 r. nr 252, poz. 2128). Są to takie same druki, na jakich rozliczali się przed pół rokiem. Mogą je pobrać ze stron internetowych urzędów marszałkowskich. Dane wpisują przy tym tylko w te tabele, które ich dotyczą.
400 zł wynosi kwota graniczna opłaty środowiskowej za pierwsze półrocze 2008 r., powyżej której trzeba ją przekazać marszałkowi województwa
Natomiast stawki opłat są nowe. Część z nich znajduje się w obwieszczeniu ministra środowiska z 20 września 2007 r. (MP nr 68, poz. 754), a część dotycząca odpadów w nowelizacji rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (DzU z 2007 r. nr 106, poz. 723). Szerzej na ten temat w tekście „Czas złożyć wykazy i uiścić opłaty za korzystanie ze środowiska”.
Przedsiębiorcy zajmujący się sprzętem elektrycznym i elektronicznym muszą do lipca złożyć kwartalne sprawozdania. Rozliczą się w nich za drugi kwartał 2007 r.
Muszą to zrobić:
- wprowadzający sprzęt, czyli przede wszystkim:
– producenci i importerzy tego sprzętu,
– ci, którzy sprzedają pod własnym oznaczeniem takie wyroby wyprodukowane przez inną firmę,
– przedsiębiorcy sprowadzający urządzenia z zagranicy na własne potrzeby;
- zbierający zużyty sprzęt (czyli także sklepy i hurtownie prowadzące taką zbiórkę);
- przetwarzający zużyty sprzęt (chodzi zarówno o odzysk, jak i o recykling);
- prowadzący działalność w zakresie odzysku i recyklingu zużytego sprzętu.
Wprowadzający podają informacje o masie zużytego sprzętu zebranego, a także poddanego przetwarzaniu, odzyskowi, recyklingowi i unieszkodliwieniu. Wzór formularzy jest w rozporządzeniu w sprawie wzorów sprawozdań o zużytym sprzęcie, a także sposobu ich przekazywania (DzU z 2006 r. nr 6, poz. 40).
Zbierający podają dane o rodzaju i masie zebranego sprzętu. Wzór sprawozdania jest w rozporządzeniu w sprawie wzoru sprawozdania o masie zebranego i przekazanego do prowadzącego zakład przetwarzania zużytego sprzętu (DzU z 2006 r. nr 11, poz. 60).
Prowadzący zakład przetwarzania podaje informacje o masie przyjętego do zakładu oraz przetworzonego zużytego sprzętu. Trzeba też podać dane o masie przekazanych dalej odpadów. Wzór formularza jest w rozporządzeniu w sprawie wzoru sprawozdania o przetworzonym zużytym sprzęcie oraz sposobów ich przekazywania (DzU z 2006 r. nr 45, poz. 320).
Prowadzący odzysk i recykling zużytego sprzętu podają dane dotyczące odpadów pochodzących ze zużytego sprzętu. Wzory sprawozdań są w rozporządzeniu w sprawie wzorów sprawozdań o odpadach pochodzących ze zużytego sprzętu oraz sposobach ich przekazywania.
Sprawozdania przesyła się do GIOŚ na adres: 00-922 Warszawa, ul. Wawelska 52/54.
Można zlecić którejś z organizacji odzysku obowiązki związane m.in. z prowadzeniem ewidencji i ze sprawozdawczością. W tym celu firma podpisuje z nią umowę. W prowadzonym przez głównego inspektora ochrony środowiska rejestrze przedsiębiorców i organizacji odzysku jest obecnie siedem takich organizacji.