Wciąż brakuje też oficjalnego wzoru ankiety aktualizacyjnej. Jak dowiedzieliśmy się od Ireneusza Budzyńskiego, dyrektora Departamentu Metodologii, Stan- dardów i Rejestracji w Głównym Urzędzie Statystycznym, należy się liczyć z co najmniej półrocznym opóźnieniem.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2008 r. obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności znana pod nazwą PKD 2007. Wszyscy przedsiębiorcy sukcesywnie muszą zmienić swoje kody PKD. Powinni to zrobić do końca grudnia 2009 r. Jednak ze względu na opóźnienia w rozsyłaniu ankiet termin wprowadzenia nowych kodów prawdopodobnie zostanie przesunięty. Przedsiębiorcy nie muszą się więc spieszyć, warto się jednak postarać o nowy kod, jeżeli w firmie dochodzi do zmian wymagających modyfikacji wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego.

Zmiany dotyczą wszystkich przedsiębiorców. Wynika to z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie PKD (DzU z 2007 r. nr 251, poz. 1885).

Zostały spowodowane dostosowywaniem statystyki krajowej do standardów obowiązujących na świecie i w Unii Europejskiej. Wymusza je także szybki rozwój nowych dziedzin, szczególnie tych związanych z usługami oraz technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi.

Od początku roku przedsiębiorcy pojawiający się po raz pierwszy na rynku (czyli wpisujący się do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS) oraz ci, którzy zmieniają profil swojej dotychczasowej działalności, od razu dostają kod zgodny z klasyfikacją PKD 2007. Jednak żeby nie mieli problemów ze swoją działalnością w okresie przejściowym, dostają też kod zgodny z obowiązującą jeszcze i powszechnie stosowaną obecnie klasyfikacją PKD 2004.

Przypominamy, że żeby zmienić kod PKD, trzeba wypełnić wniosek RG-1 (jest dostępny w Internecie zarówno na stronach GUS, wojewódzkich urzędów statystycznych, jak i urzędów gminnych). Przedsiębiorcy, którzy zakładają firmy, wypełniają taki sam wniosek.

Przeklasyfikowanie z PKD 2004 na PKD 2007 oznacza przypisanie odpowiednich symboli nowej klasyfikacji do wykonywanych przez firmy rodzajów działalności. Dla niektórych, przede wszystkim dla spółek, oznacza to także konieczność zmiany umów, jeśli odwołują się one do klasyfikacji. Nie ma jednak potrzeby zmiany numerów REGON (a także wymiany pieczątek, druków). Zarówno numery PKD 2004, jak i PKD 2007 muszą się składać z pięciu elementów – czterech cyfr i jednej litery (np. 01.41. A)

Do wypełnienia formularza potrzebne są dane o firmie. Przedsiębiorca podaje też we wniosku wszystkie rodzaje wykonywanej działalności, wskazując przeważający jej rodzaj. Obwodzi cyfrę, pod którą wpisuje tę działalność. Do wniosku RG-1 dołącza się też kserokopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca prowadzi więcej niż trzy rodzaje działalności, to następne wpisuje nie na druku RG-1, ale do załącznika RG-RD. Najtrudniejsze dla przedsiębiorcy jest odnalezienie i prawidłowe zapisanie samych kodów PKD.

Ci przedsiębiorcy, którzy nie decydowali się na samodzielną zmianę kodów, mogli liczyć, że wraz z ankietami dostaną propozycje nowych. Teraz muszą się zastanowić, czy mogą odłożyć zmianę na dłużej, czy jednak dokonać jej samodzielnie.

Zanim przedsiębiorca wybierze odpowiedni kod dla swojej działalności, powinien się nie tylko zapoznać z nowymi i starymi kodami, lecz także z wyjaśnieniami zawartymi w załączniku do rozporządzenia w sprawie PKD. Przydać się mogą także przygotowane przez GUS internetowe wyszukiwarki kodów oraz klucze powiązań.

– W razie wątpliwości można pytać zarówno pracowników GUS i WUS, jak i urzędników w gminach. Zostali oni przez nas w tym zakresie przeszkoleni – mówi Wiesław Łagodziński, rzecznik prasowy GUS.

Ci, którzy nie musieli się na razie śpieszyć i liczyli na wypełnienie ankiet, mieli nie mieć problemów z zawiadamianiem ZUS i urzędu skarbowego o zmianie. Ponieważ ankiet na razie nie ma, to przy zmianie kodów wszyscy muszą pamiętać o powiadomieniu tych instytucji. Często trzeba również poinformować bank.

Gminy pobierają 50 zł za zmianę wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Nie ma przy tym znaczenia, czy dotyczy to jednej zmiany czy wielu.

Zmianą jest także nadanie nowego kodu PKD. Nowy wpis kosztuje 100 zł.

Jeżeli przedsiębiorca chce zmienić kod nieodpłatnie, może to zrobić w urzędzie statystycznym. Jednak zmiana jest odnotowana wówczas wyłącznie w rejestrze REGON, a nie w ewidencji działalności gospodarczej. Natomiast różnego rodzaju zaświadczenia potrzebne przy prowadzeniu działalności (np. do uczestniczenia w przetargach) uzyskuje się nie z GUS, ale z gminy albo z KRS. Ponieważ ankiet na razie brak, nie ma też szans, żeby szybko się w ewidencji znalazły.