Już wkrótce będą mogły ruszyć w województwach konkursy na subsydiowanie zatrudnienia. Umożliwi to rozporządzenie, które w ostatnich dniach weszło w życie.

Mowa o rozporządzeniu ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki” (DzU z 2008 r. nr 90, poz. 557). Jedno z działań tego programu (o numerze 6.1.1) przewiduje wsparcie dla osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy. Pomoc dla przedsiębiorcy może polegać na pokryciu części ponoszonych przez niego wydatków związanych z zatrudnieniem osób bezrobotnych.

Wydatkami kwalifikowanymi (czyli tymi, do których można uzyskać dofinansowanie) są wydatki na płacę nowego pracownika (wynagrodzenie brutto i opłacone od wynagrodzenia obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne). Co istotne, pracodawca, obliczając te wydatki, może uwzględnić okres aż 24 miesięcy. W zależności od województwa obowiązywać będzie różny poziom dotacji. I tak w przypadku województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, może to być 50 proc. wydatków kwalifikowanych. W pozostałych województwach poziom ten może wynieść 40 proc. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie wartość dotacji nie może przekroczyć 30 proc.

Ponieważ działanie 6.1.1 jest tzw. działaniem regionalnym, w każdym województwie konkursy będą ogłaszane w innych terminach, a władze wojewódzkie mogą wyznaczać specyficzne kryteria wyboru projektów. Informacji w tym zakresie należy szukać w tzw. planach działania, które są dostępne na stronach internetowych urzędów marszałkowskich. Instytucjami odpowiedzialnymi za wdrażanie tego działania (czyli organizację konkursów i nabór wniosków) są w większości przypadków wojewódzkie urzędy pracy.

Wspomniane plany działania mogą precyzować, jakie projekty będą wspierane lub jakie projekty będą traktowane preferencyjnie. Na przykład plan działania dla województwa pomorskiego w tzw. kryteriach strategicznych wskazuje na możliwość uzyskania dodatkowych punktów przez wniosek, który zakłada zatrudnienie osób niepełnosprawnych lub takich, które ukończyły 45 lat. Ponadto na dodatkowe punkty może liczyć wniosek, który będzie uwzględniał priorytety powiatowych programów na rzecz zatrudnienia i spójności społecznej. Plany działania mogą również wskazywać minimalną i maksymalną wartość projektu oraz termin jego realizacji. Składając wniosek, pracodawca musi wykazać wzrost zatrudnienia. Ponadto trzeba utrzymać ten poziom przez trzy lata (dwa lata dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw), oczywiście z uwzględnieniem nowych miejsc pracy. W przypadku niedotrzymania tego warunku pracodawca będzie zobowiązany do zwrotu dotacji wraz z ustawowymi odsetkami naliczanymi od dnia udzielenia pomocy.