Czy jest możliwa korekta informacji INF-D-P, załączanej do wniosku Wn-D, jeśli omyłkowo zaznaczyłam rzeczywiste koszty zatrudnienia zamiast ryczałtu za jednego pracownika. Wysłałam do PFRON oświadczenie, że ryczałt dotyczy wszystkich osób niepełnosprawnych.

Korektę taką możemy zrobić dopiero po uzyskaniu zgody PFRON na zmianę metody rozliczeń na ryczałt. Niestety, PFRON wymaga w takiej sytuacji wysłania pisemnej prośby np. pana Kowalskiego o zmianę metody. Trzeba sporządzić pismo, nawet jeżeli wcześniej wysłaliśmy już oświadczenie o wyborze metody ryczałtowej za wszystkich pracowników. PFRON zawsze wyraża zgodę w komunikacie za pośrednictwem systemu SODiR. Dopiero po uzyskaniu takiej informacji możemy dokonać korekty.

Jak wyliczyć najniższy pułap intensywności pomocy w firmie, która wypłaca pensje do 10 dnia następnego miesiąca i rozlicza się ryczałtem. Co podajemy w formularzu o refundację składek INF-U-P za luty, jaki składamy do końca kwietnia: podwyższone koszty zatrudnienia i koszty płacy tylko za styczeń i luty czy dodatkowo za marzec. Jeśli wyłącznie za styczeń i luty, to do wypłaty wyjdzie zero.

W poz. 46 „najniższy pułap intensywności” informacji INF-U-P za luty wolno wyliczyć tylko najniższy pułap intensywności pomocy za dwa miesiące, czyli ryczałt oraz 100 proc. składek ZUS za te miesiące, porównując je z kosztami płacy też za styczeń i luty. Nie możemy dodać już ryczałtu lub kosztów płacy za marzec. Pozycja 46 druku INF-U-P za luty musi być taka sama jak poz. 38 dokumentu INF-D-P za luty. Jest też prawdopodobne, że kwota do wypłaty okaże się równa zero. Stanie się tak, jeżeli w poz. 40 druku INF-D-P za luty firma nie wpisała kwoty refundacji składek za styczeń. I zapewne nie wpisała, bo refundację za styczeń otrzymała już po wysłaniu INF-D-P, a mogła się o nią ubiegać do 31 marca (wypłata za styczeń 10 luty, zapłata składek ZUS do 15 marca). W takiej sytuacji w poz. 50 formularza INF-D-P za luty uzyskała zawyżoną kwotę dofinansowania. W tej zawyżonej części mogła być zawarta całość lub część refundacji składek. Jeżeli wychodzi zero, to myślę, że firma dostała już refundację składek razem z dofinansowaniem i dlatego w poz. 57 druku INF-U-P za luty może wyjść zero.

Co podajemy w poz. 38, 39, 40, 41 deklaracji INF-D-P za niepełnosprawnych pracowników, jeżeli nie ubiegamy się o refundację zapłaconych za nich składek, czyli nie przekazujemy za nich informacji INF-U-P?

Jeśli nie występujemy o refundację składek i zaznaczamy 2 w poz. 37 formularza INF-D-P (rozliczenia według ryczałtu), to – wyliczając najniższy pułap intensywności pomocy z poz. 38 druku INF-D-P (ryczałt) – doliczamy do niego:

– w zakładzie pracy chronionej 100 proc. składek ZUS,

– na otwartym rynku dwie składki emerytalne (9,76 proc. x 2=19,52 proc.) za osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub tylko wypadkową u przedsiębiorców osiągających 6-proc. wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych, za lekki stopień niepełnosprawności.

Jeśli firma nie zamierza się ubiegać się o refundację składek, to tylko do kwot w poz. 38 druku INF-D-P ją dolicza.

W poz. 39 dokumentu INF-D-P wpisuje narastająco kwoty dofinansowania z poz. 48 INF-D-P, czyli za styczeń zero, za luty jedno dofinansowanie z poz. 48, za marzec dwa dofinansowania z poz. 48, a za kwiecień trzy dofinansowania itd. W poz. 40 tego formularza podajemy wypłacone dofinansowanie z poz. 50 druku INF-D-P (zpch z poz. 50 – poz. 49).

W poz. 41 zawsze będzie zero.

Wypełniając dokument INF-D-P, zaznaczyliśmy rzeczywiste podwyższone koszty w poz. 38 „najniższy pułap intensywności pomocy”. Czy w takiej sytuacji dodajemy 100 proc. składek ZUS do faktycznie ustalonych kosztów jak do ryczałtu?

Nie. Do tak ustalonych kosztów (rzeczywiste) do kwot z poz. 38 druku INF-D-P i z poz. 46 formularza INF-U-P „najniższy pułap intensywności pomocy” nie doliczamy 100 proc. składek ZUS. Dodają je tylko zpch do ryczałtu. Przedsiębiorcy z otwartego rynku do ryczałtu dodają natomiast te składki, na które mogą uzyskać refundację (dwie emerytalne dla znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności lub jedynie wypadkową dla stopnia lekkiego i tylko u podmiotów osiągających 6-proc. wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych).