Na książkę składa się 224 pytań z zakresu prawa spadkowego, podatków związanych z dziedziczeniem, i ca ważne w tej chwili - cały rozdział poświęcony dziedziczeniu firmy jednoosobowej,a więc zarejestrowanej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
A takich firm jest w Polsce 2,4 miliona. Kilkanaście procent z nich stoi wobec niezbyt odległej i naturalnej zmiany właściciela. A w tym segmencie działalności gospodarczej śmierć przedsiębiorcy jest dużym wstrząsem i często oznacza zamknięcie firmy. Łagodzeniu takich kryzysów, służyć ma ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym, która wchodzi w życie już 25 listopada 2018 r.
Kluczowym narzędziem tego łagodnego przejścia jest możliwość ustanowienie zarządcy sukcesyjnego, albo jeszcze za życia spadkodawcy – przez niego, bądź po jego śmierci - przez spadkobierców.
Prawo spadkowe nie jest łatwe, a przepisy o zarządzie sukcesyjnym jako nowe,aby je stosować, wymagają dokładnego poznania. Książka w przystępny sposób i czytelnej formie, posiłkując się licznymi przykładami, pokazuje niejako to prawo w praktycznym działaniu.
Książka porusza też kwestie podatkowe, a te zachęcają do ustanawiania zarządu sukcesyjnego, ale też dziedziczenie spółek handlowych (udziałów). Powinna być pomocna zwłaszcza dla drobnych i średnich przedsiębiorców, dla ich małżonków (którzy przy spadkobraniu odgrywają dużą rolę, a zwykle są współwłaścicielami firmy) i najbliższych przedsiębiorcy, zwłaszcza gdy są zainteresowani kontynuowaniem rodzinnego biznesu. Dla nich może stanowić vademecum spadkobrania biznesu.
Czytaj też:
Gdy sukcesja prowadzi do sporu o majątek biznesowy
Sukcesja: jak wspomóc proces zmiany pokoleniowej w firmach rodzinnych