Przewiduje je art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Przepis ten zwalnia nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych m.in. przez zstępnych, jeżeli zgłoszą to nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek zgłoszenia nie dotyczy sytuacji, gdy umowa darowizny jest zawarta w formie aktu notarialnego (art. 4a ust. 4 pkt 2).
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 tej ustawy przy darowiźnie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.
Jeśli zajrzymy do art. 75[sup]1[/sup] § 1 kodeksu cywilnego, to dowiemy się, że dla zbycia przedsiębiorstwa wymagana jest forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi.
Jeśli w tej formie zostanie sporządzona umowa darowizny, to warunkiem zwolnienia z podatku będzie zgłoszenie jej naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od sporządzenia tej umowy. Zgłoszenie to nie będzie konieczne, jeśli darowizna będzie miała formę aktu notarialnego.
W razie niespełnienia warunku zgłoszenia darowizna będzie opodatkowana na ogólnych zasadach, z uwzględnieniem kwoty wolnej i skali podatkowej określonej dla nabywcy zaliczonego do I grupy podatkowej (art. 4a ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn).
[ramka][b]Bez podatku dochodowego[/b]
Ten, kto nabył przedsiębiorstwo w darowiźnie, nie zapłaci w związku z tym podatku dochodowego. Wynika to wyraźnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który mówi, że przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. A w myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny podlega podatkowi od spadków i darowizn. Zatem darowizna przedsiębiorstwa podlega podatkowi od spadków i darowizn i nie podlega PIT (bez względu na to, czy podatek od spadków i darowizn został zapłacony, czy nie, np. w związku ze zwolnieniem z tego podatku)[/ramka]