Mają one wynikać z nowego, jednolitego spojrzenia na promocję polskiej gospodarki. Formalnie jest to podyktowane również zmianami w zakresie kompetencji ministra gospodarki. Jest to o tyle zaskakujące, że program został już zatwierdzony przez Komisję Europejską, a wielu przedsiębiorców na pewno już opracowywało wstępne strategie oparte na dotychczasowych założeniach.
Szkoda, że zmiany są wprowadzane w okresie, kiedy fir- my czekają już na ogłoszenie pierwszych konkursów. Ponieważ nie są znane szczegóły propozycji zmian trudno prze- widywać, jak wpłyną one na możliwości przedsiębiorców w ubieganiu się o środki. Być może skończy się tylko na kosmetycznych przesunięciach i zmianach nazw poszczególnych działań. Modyfikacje mogą być jednak głębsze. Przykładowa różnica dotyczy wsparcia przedsiębiorców pragnących zaistnieć na rynku międzynarodowym. Znika dotychczasowe działanie 6.1 „Paszport do eksportu”. Na jego miejsce planowane jest nowe działanie o tym samym numerze „Wsparcie umiędzynarodowienia przedsiębiorstw”. Należy mieć nadzieję, że zakres przewidzianej pomocy nie zostanie w ten sposób ograniczony i że przedsiębiorcy nadal będą mogli korzystać z wielu form wsparcia. Trudno również przewidywać, czy i ewentualnie jak zmiany wpłyną na termin rozpoczęcia naboru wniosków.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaznacza, że propozycje te będą jeszcze analizowane i ostateczny kształt omawianego priorytetu nie jest jeszcze przesądzony.
mgk