Finansowany ze środków budżetu państwa oraz Europejskiego Funduszu Społecznego program „Kapitał ludzki” daje wiele możliwości rozwoju firmy.

Aby się przekonać, jakie one są, warto przestudiować dokument określający zasady udzielania pomocy publicznej z tego programu. Jest on zawarty w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=271472]rozporządzeniu ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki” (DzU z 2008 r. nr 90, poz. 557 ze zm.).[/link]

[srodtytul]Regionalne pieniądze[/srodtytul]

Jakie rodzaje wsparcia dla przedsiębiorców zostały w nim przewidziane? Mowa jest m.in. o udzielaniu dotacji na szkolenia, świadczenie usług doradczych, subsydiowanie zatrudnienia oraz o tzw. pomocy de minimis. Jednak to też nie wszystko. Specjalny rozdział 5a tego aktu jest poświęcony [b]czasowemu zatrudnianiu w firmach wysoko wykwalifikowanego personelu[/b].

W programie ten rodzaj pomocy kryje się pod numerem działania 8.2.1 (należy przestudiować tzw. uszczegółowienie). [b]O takie wsparcie mają się prawo starać wyłącznie firmy zaliczane do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.[/b]

Część tego programu jest realizowana na poziomie regionalnym. W praktyce oznacza to, że odpowiednie instytucje szczebla wojewódzkiego organizują konkursy. W odpowiedzi na takie ogłoszenie należy przygotować i złożyć wniosek o dofinansowanie. Poszukując dotacji na czasowe zatrudnienie ekspertów, należy szukać konkursu, który będzie dotyczył działania 8.2.1 PO KL.

W ostatnim czasie taki nabór wniosków został ogłoszony w województwie opolskim. W przypadku tego regionu instytucją organizującą konkurs jest urząd marszałkowski.

[srodtytul]Czasowy pracownik[/srodtytul]

Na czym polega pomoc przewidziana w działaniu 8.2.1? Jego celem jest zwiększenie współpracy przedsiębiorców ze sferą badawczo-naukową.

Chodzi o otwarcie się na nowe pomysły i idee, ale także przetestowanie ich w praktyce. Z jednej strony ma to [b]pozwolić firmie na korzystanie z wiedzy i doświadczenia pracowników naukowych[/b] (lub zatrudnionych w dużych firmach), z drugiej – pozwolić tym ostatnim na zdobywanie praktycznej wiedzy i przekuwanie swoich pomysłów na rzeczywiste produkty lub usługi.

To także sposobność wysłania własnego pracownika na staż lub praktyki organizowane np. w jakimś laboratorium prowadzonym przez jednostkę naukową.

[srodtytul]Finansowe korzyści[/srodtytul]

Przyjmijmy, że przedsiębiorca rzeczywiście chciałby zatrudnić na umowę- zlecenie pracownika politechniki, który pomoże w prowadzeniu badań i doskonaleniu nowego wyrobu, nad którym firma pracuje.

Przewidywany czas opracowania wyrobu to dwa lata. W tym czasie przedsiębiorca będzie musiał płacić wynagrodzenie w wysokości 6 tys. zł. W perspektywie dwóch lat to wydatek rzędu 144 tys. zł. I właśnie tu pojawia się pomoc. Jeżeli przedsiębiorca przed zatrudnieniem takiej osoby wystąpi o dotację, przygotowując i zgłaszając wniosek, który następnie zostanie zatwierdzony, otrzyma zwrot połowy kosztów projektu.

Innymi słowy,[b] fundusze europejskie będą finansować połowę kosztów związanych z wynagrodzeniem czasowo zatrudnionego eksperta. [/b]Warto dodać, że tzw. kosztem kwalifikowanym może być zarówno sama pensja, jak i obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, a nawet koszty podróży z miejsca zamieszkania naukowca do miejsca zatrudnienia i z powrotem.

[srodtytul]Wymogi programu[/srodtytul]

Aby otrzymać dotację, trzeba spełnić pewne wymogi. Dotyczą one tego, kogo i na jakich warunkach wolno przyjąć czasowo do pracy. I tak, osoba taka nie może zastępować już zatrudnionego personelu. Innymi słowy, [b]trzeba[/b] na jej potrzeby [b]utworzyć nowe stanowisko pracy[/b].

Ponadto powierzone jej zadania nie mogą być dowolne. Mają się koncentrować na [b]działalności w obszarze badań naukowych, prac rozwojowych i innowacji[/b].

Ponadto wysoko wykwalifikowany [b]personel[/b] na potrzeby tego wsparcia to ten, który legitymuje się [b]co najmniej dwuletnim stażem pracy w jednostce naukowej lub dużym przedsiębiorstwie[/b].

Warto podkreślić, że [b]czasowe zatrudnienie nie musi się wiązać z podpisaniem umowy o pracę. [/b]Obowiązki wolno ustalić w umowie cywilnoprawnej (umowa-zlecenie, umowa o dzieło).

Wykorzystać można także różne warianty czasu pracy. I tak, może to być umowa oparta na pełnym wymiarze czasu pracy. Wtedy nowy pracownik musi uzyskać urlop bezpłatny u dotychczasowego pracodawcy.

Druga sposobność to określenie niepełnego wymiaru czasu pracy. W takim wypadku naukowiec może dzielić swą aktywność między nowego a dotychczasowego pracodawcę.

[srodtytul]Szczegóły w regulaminie[/srodtytul]

Opisane zasady są ogólne i wynikają ze wskazanego wyżej rozporządzenia. Jednak należy pamiętać, że regionalne instytucje organizując konkursy mają prawo modyfikować poszczególne kryteria. Mogą wskazywać np., jaka jest minimalna lub maksymalna wartość projektu oraz jak długo ma on prawo być realizowany.

Aby poznać takie wymogi, należy się zapoznać z regulaminem konkursu. W przypadku konkursu w województwie opolskim został on opublikowany na stronie [link=http://www.pokl.opolskie.pl./]www.pokl.opolskie.pl.[/link]

[b] Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane do 11 maja.[/b] Należy je dostarczyć do siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, ul. Piastowska 12, 45-082 Opole, Departament Koordynacji Programów Operacyjnych, Referat Europejskiego Funduszu Społecznego, I piętro, pokój nr 16. Wnioski złożone po upływie terminu naboru nie będą rozpatrywane.

Warto więc podkreślić, że [b]chodzi tu o datę wpływu dokumentacji do urzędu, a nie np. datę nadania przesyłki na poczcie[/b]. Jeżeli zatem listonosz dostarczy ją 12 maja, chociaż została wysłana 10 maja, to taki wniosek nie będzie podlegał ocenie.

[ramka][b]Gdzie po informacje[/b]

Szczegółowych informacji dotyczących wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu oraz możliwości ubiegania się o środki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego udzielają:

- Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. 1 Maja 13/2, 45-068 Opole, tel.: 77 402 51 16, faks: 77 402 51 15, strona internetowa: [link=http://www.opole.roefs.pl/]www.opole.roefs.pl[/link]

- Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, ul. Piastowska 12, 45-082 Opole, Departament Koordynacji Programów Operacyjnych, Referat Europejskiego Funduszu Społecznego, I piętro, pokój nr 16, tel.: 77 54 16 630, e-mail: dpo@opolskie.pl. [/ramka]