Założenie w jednym banku konta osobistego i firmowego ma dobre strony. Przede wszystkim przelewy między tymi rachunkami są bezpłatne. Poza tym są one księgowane na bieżąco, bez pośrednictwa systemu międzybankowego Elixir. Dzięki temu środki są dostępne na drugim rachunku po kilku minutach.
[srodtytul]Unikanie kosztów[/srodtytul]
Za przelewy zewnętrzne (gdy rachunki są w różnych bankach) płaci się zazwyczaj od zera do 7 zł (zależy to od banku oraz rodzaju operacji). Środki są księgowane tego samego dnia lub w kolejnym dniu roboczym. Oznacza to, że pieniądze przelane w piątek po południu będą dostępne na koncie w poniedziałek.
Wiele banków pobiera prowizję za wpłatę gotówki na konto firmowe w okienku bankowym. Posiadanie konta osobistego pozwala na uniknięcie tego kosztu. Pieniądze można po prostu wpłacić na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, a następnie przelać za darmo na rachunek firmowy.
[srodtytul]Uproszczona obsługa[/srodtytul]
Kolejnym plusem dla osób, które korzystają równocześnie z dwóch rachunków, jest uproszczona obsługa w systemie bankowości internetowej. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może obsługiwać moduł indywidualny oraz firmowy przy użyciu tego samego loginu i hasła, podczas jednego zalogowania się. Usprawnia to zarządzanie środkami zgromadzonymi na obu rachunkach.
Mając już jeden rachunek w danym banku, łatwo zakłada się kolejny. Jeśli jest to konto firmowe, trzeba przedłożyć dokumenty rejestrowe.
[srodtytul]Wiarygodnośc klienta[/srodtytul]
Osoba, która dopiero uruchomiła działalność gospodarczą, a ma już w banku rachunek osobisty, przy staraniu się o kredyt na sfinansowanie potrzeb firmy może się posłużyć historią swojego ROR. Znacznie podniesie to jej wiarygodność.
Klienci, którzy założyli dwa rachunki, mają lepszą pozycję w negocjacjach cenowych z bankiem. Większość instytucji oferuje obniżki opłat czy marż tym, którzy kupują kilka produktów. W praktyce najczęściej przedmiotem negocjacji są opłaty za przelewy i prowadzenie rachunku, nieco rzadziej – prowizje za wpłaty i wypłaty gotówkowe.
[srodtytul]Szerszy dostęp[/srodtytul]
Jest jeszcze jedna ważna korzyść z posiadania dwóch kont. Klient zyskuje dostęp do większej liczby produktów. Na przykład w wielu bankach rachunki lokacyjne czy usługi SMS są powiązane z ROR. Mając tylko konto firmowe, nie można z nich korzystać. Jednocześnie przy prowadzeniu budżetu domowego może przydać się pomoc wykwalifikowanego doradcy, który jest opiekunem firmowego rachunku.
[ramka][b]Korzyści do rozważenia[/b]
Zalety posiadania konta osobistego i firmowego w jednym banku:
- bezpłatna i natychmiastowa realizacja przelewów między rachunkami,
- jeden system bankowości internetowej,
- ten sam login dwóch kont,
- możliwość uzyskania wyższego kredytu,
- dodatkowe produkty,
- możliwość negocjowania cen i zakresu usług,
- korzystanie z usług doradcy finansowego w sprawach firmowych i osobistych. [/ramka]
[ramka][b]Konto – tak, ale niekoniecznie firmowe[/b]
Wymóg posiadania firmowego konta bankowego nakłada na przedsiębiorców ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 22 tej ustawy dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
- stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca
oraz
- jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 tys. euro (w przeliczeniu na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji).
Pozostałe przepisy ustawy obligują przedsiębiorców do regulowania zobowiązań w formie przelewu, ale nie precyzują, z jakiego konta.
Ordynacja podatkowa, ustawa o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawa o ubezpieczeniach społecznych nakładają na przedsiębiorców obowiązek realizacji pewnych płatności w formie bezgotówkowej.
Przelewem trzeba płacić podatki na konto urzędu skarbowego oraz składki do ZUS. Nigdzie nie jest jednak jednoznacznie określone, z jakiego rachunku mają być wykonane te przelewy. Najważniejsze jest prawidłowe oznaczenie przelewu (NIP, REGON, PESEL) oraz to, aby środki zostały przekazane na określone konto.[/ramka]
[ramka][b]Co zyskujesz, zakładając w tym samym miejscu dwa rachunki[/b]
[b]- Alior Bank[/b]
Osoba, która korzysta już z konta indywidualnego, w prostszy sposób założy rachunek firmowy, ponieważ jest to już klient znany bankowi; wystarczy, że przedłoży dokumenty rejestrowe firmy. W takiej sytuacji korzysta się z jednego loginu i hasła do bankowości internetowej, za jej pośrednictwem zyskuje się dostęp do wszystkich rachunków (firmowego oraz indywidualnego). Z obu kont można zlecać bezpłatne przelewy internetowe rozliczane w czasie rzeczywistym.
Konto osobiste, na które regularnie dokonywane są wpłaty z konta firmowego, jest tańsze. Poza tym jest wzbogacone o pakiet assistance.
[b]- BNP Paribas Fortis[/b]
Osoby, które otworzą równocześnie dwa rachunki: osobisty i firmowy, korzystają z uproszczonej obsługi w systemie bankowości internetowej Pl@net. Mają tam do dyspozycji pole do „przechodzenia” między rachunkami. Podczas tego samego zalogowania widzą oba swoje konta. Przelewy wewnętrzne są dokonywane natychmiastowo, a transakcje między rachunkiem prywatnym i firmowym są widoczne od razu.
[b]- BOŚ[/b]
Przenosząc rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy do BOŚ, można skorzystać z promocji karty kredytowej Visa Classic (głównej i dodatkowej). Promocja polega na tym, że bank nie pobiera opłaty za używanie karty w pierwszym roku. Nie ma też opłaty za prowadzenie ROR przez trzy pierwsze miesiące od jego otwarcia; dotyczy to Konta Wyjątkowego z pakietem produktów i usług Start lub VIP.
Po przeniesieniu do banku rachunku firmowego (Konto Wyjątkowe Firma lub Firma Plus) przez trzy miesiące nie płaci się za jego prowadzenie.
[b]- BZ WBK[/b]
Firmy mające rachunek w dowolnym Biznes Pakiecie mogą być zwolnione z opłaty za prowadzenie konta osobistego Prestiż w miesiącu, kiedy konto to zostało otwarte, oraz w trzech kolejnych (kalendarzowych).
Przenosząc rachunek firmowy z innego banku, można skorzystać z promocji „50 proc. mniej”. Polega ona na tym, że dostaje się ulgę w wysokości 50 proc. w stosunku do opłat pobieranych w konkurencyjnym banku. Dotyczy to opłaty za prowadzenie rachunku, za przelew elektroniczny do innego banku, za wpłatę i wypłatę gotówkową w oddziale. Promocja obowiązuje przez 12 miesięcy. Przedsiębiorcy mogą negocjować specjalne warunki prowadzenia kont osobistych swoich pracowników.
[b]- Citi Handlowy[/b]
Ma dwie oferty dla osób zakładających jednocześnie konto firmowe i osobiste: ofertę podstawową (A) i dla Goldów, czyli osób oraz firm z wyższymi wymaganiami (trzeba spełnić określone warunki). Oferta podstawowa jest dostępna we wszystkich oddziałach. Polega na możliwości połączenia obsługi konta osobistego i firmowego. Mogą z niej korzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub przedstawiciele wolnych zawodów. Dostęp do obu kont jest możliwy za pomocą jednego loginu i hasła.
Oferta dla Goldów jest przeznaczona dla klientów, którzy mają Konto Osobiste Citigold i jednocześnie rachunek firmowy z Pakietem Czerwonym. Proponują ją oddziały CitiGold.
Klient ma m.in. możliwość natychmiastowej realizacji przelewów między rachunkami: osobistym i firmowym, we wszystkie dni tygodnia, 24 godziny na dobę. Do obu rachunków jest dostęp poprzez Citibank Online i CitiPhone. Środki lokowane na Firmowym Koncie Oszczędnościowym
są korzystniej oprocentowane. Można założyć dwa dodatkowe subkonta w dowolnej walucie. Rachunek osobisty Citigold i firmowy Pakiet Czerwony są pod opieką jednego osobistego doradcy.
[b]- DZ Bank[/b]
Oba konta: osobiste i firmowe, mogą być obsługiwane w ramach jednego systemu bankowości internetowej, przy użyciu tego samego hasła i loginu. Przelewy między rachunkami prowadzonymi przez DZ Bank są realizowane natychmiast. Są one bezpłatne. Klient korzysta z uproszczonej procedury kredytowania. Zabezpieczeniem kredytu mogą być środki zgromadzone na rachunku prywatnym.
[b]- ING Bank[/b]
Osobom prowadzącym działalność gospodarczą na własny rachunek, chcącym założyć zarówno konto indywidualne, jak i firmowe, bank proponuje rachunki Direct bez opłat za prowadzenie.
Nie ma również opłaty za przelewy między tymi rachunkami. Do obu dostaje się jeden login umożliwiający dostęp do bankowości elektronicznej.
[b]- MultiBank[/b]
Po jednorazowym zalogowaniu się do systemu bankowości internetowej można zarządzać wieloma rachunkami jednocześnie (np. kontem prywatnym i firmowym, rachunkiem maklerskim). Internetowe przelewy wewnętrzne są bezpłatne. Bank realizuje je w czasie rzeczywistym, co pozwala na bieżąco śledzić wszystkie zmiany na rachunkach. Właściciel rachunku firmowego, który stara się o kredyt dla osób fizycznych, może liczyć na atrakcyjniejsze warunki.
Zasada ta działa również w drugą stronę. Osoba, która dopiero uruchomiła własną działalność, a ma już w banku rachunek osobisty, może się starać o kredyt dla firmy na podstawie historii swojego ROR.
[b]- PKO BP[/b]
Firmy z segmentu MSP, korzystające z pakietu Biznes Sukces, mogą używać jednego rachunku osobistego Złote Konto. Opłata za prowadzenie rachunku jest wtedy wliczona w abonament za pakiet. Do obu rachunków jest dostęp za pośrednictwem iPKO. Klient korzysta z jednego loginu i hasła. Przelewy w ramach banku są bezpłatne. [/ramka]