Banki mają takie kredyty w swojej ofercie. Mogą one służyć do sfinansowania zarówno kosztów podlegających refundacji, jak i tych, których Unia nie refinansuje.

Niektóre instytucje udostępniają dwa produkty: kredyt pomostowy w wysokości dotacji unijnej oraz kredyt inwestycyjny przeznaczony na sfinansowanie pozostałej części nakładów. Inne oferują jeden kredyt na cały projekt.

W przypadku połączenia kredytu współfinansującego z kredytem pomostowym nierzadko istnieje możliwość obniżenia marży po przedstawieniu umowy podpisanej z instytucją wdrażającą.

[b]Zarówno oprocentowanie, jak i prowizja w większości banków podlegają negocjacjom.[/b]

Kredyt może być wypłacony jednorazowo lub w transzach. Spłaca się go częściowo ze środków własnych, częściowo z dotacji.

Banki zadowalają się stosunkowo niskim wkładem własnym klienta; może wynosić 10 – 15 proc. wartości inwestycji. Na ogół nie ma prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. Z kolei przy kredytach pomostowych prowizja nie jest pobierana za opóźnienie w spłacie, jeżeli jest to wynik poślizgu w przekazywaniu dotacji. Możliwa jest karencja w spłacie kapitału (rok – dwa lata). Maksymalny okres kredytowania, w zależności od banku, wynosi od ośmiu do 15 lat.

[b]Choć ze statystyk wynika, że kredyty unijne są dobrze spłacane, banki wymagają zabezpieczeń.[/b]

Oprócz typowych przy realizacji projektów unijnych występują dwa dodatkowe: przelew wierzytelności z tytułu prawa do dofinansowania oraz poręczenie lub gwarancja z Funduszu Poręczeń Unijnych (został on stworzony po to, by ułatwiać beneficjentom funduszy unijnych dostęp do finansowania zewnętrznego).

Proces finansowania inwestycji zaczyna się od wystawienia przez bank promesy udzielenia kredytu. Jest to dokument potwierdzający gotowość banku do finansowania danej inwestycji. Nie zawsze jest wymagany, ale dołączony do wniosku o dotację sprawia, że planowana inwestycja staje się bardziej wiarygodna. W niektórych programach pomocowych promesa zapewnia dodatkowe punkty podczas oceny merytorycznej wniosku.

Żeby zdążyć ze złożeniem wniosku o wsparcie unijne, należy odpowiednio wcześnie wystąpić do banku o wydanie promesy lub udzielenie kredytu. Na zbadanie kondycji finansowej firmy oraz efektywność projektu bank potrzebuje co najmniej kilku tygodni.

[ramka][srodtytul]Co proponują przedsiębiorcom różne instytucje finansowe[/srodtytul]

[b]- Bank BGŻ[/b]

Kredyt BGŻ Unia jest przyznawany na podstawie wniosku o dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych oraz biznesplanu. Maksymalny okres kredytowania to 15 lat, karencja w spłacie kapitału – dwa lata. Kredyt może być w złotych, euro lub dolarach. Bank nie pobiera opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu ze środków unijnych.

[b]- Bank BPH[/b]

Euro Ekspres Kredyt umożliwia krótko-, średnio- i długoterminowe finansowanie inwestycji objętych dotacjami UE. W zależności od tego, ile firma ma środków własnych, bank proponuje kredyt pomostowy lub pomostowy Plus. Maksymalna wielkość pierwszego nie przekracza kwoty dotacji. Jest on spłacany ze środków unijnych. Kredyt Plus może być większy. Jest spłacany z dotacji oraz przyszłych dochodów z realizowanej inwestycji. Okres kredytowania wynosi dziesięć lat. Bank wydaje promesę na dziewięć miesięcy. Nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu (do wysokości dotacji) oraz za niewykorzystanie środków postawionych do dyspozycji klienta. Na finansowanie mogą liczyć też podmioty prowadzące działalność krócej niż 18 miesięcy.

[b]- Bank Millennium[/b]

EuroMillennium to pakiet zawierający kredyt bankowy oraz rachunek służący do rozliczeń związanych z obsługą projektu unijnego. Kredyt składa się z części inwestycyjnej i pomostowej. Część inwestycyjna służy do finansowania wydatków nieobjętych dotacją. Część pomostową można spłacić wcześniej bez karnych odsetek oraz rozliczania całego przedsięwzięcia, w tym kwoty dotacji.

[b]- Bank Pekao SA[/b]

Kredyt Unia udzielany jest na dziesięć lat. Bank wymaga minimum 10-proc. udziału własnego liczonego od wartości netto projektu. VAT musi być sfinansowany przez inwestora z innych środków: własnych albo pożyczonych. Kredyt udzielany jest w złotych, euro i dolarach. Bank wydaje promesę ważną dziewięć miesięcy.

[b]- BOŚ Bank[/b]

W ramach Europejskiej Oferty bank proponuje: promesę, kredyt pomostowy, kredyt uzupełniający na pokrycie kosztów, które nie są objęte dotacjami unijnymi, oraz doradztwo firm współpracujących z bankiem.

[b]- BNP Paribas Fortis[/b]

Kredyt pod dotacje można przeznaczyć na sfinansowanie części kosztów kwalifikowanych (refundowanych z funduszy unijnych) – jest to kredyt pomostowy – oraz na pokrycie pozostałej części kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych (kredyt inwestycyjny). Firma może się zadłużyć w złotych, euro i dolarach. Maksymalny okres spłaty wynosi pięć lat. Bank nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.

[b]- ING Bank[/b]

Oferuje dwa kredyty: pomostowy na prefinansowanie inwestycji unijnej do czasu wypłaty dotacji (przedsiębiorca na bieżąco spłaca odsetki, a kapitał dopiero po otrzymaniu dotacji); inwestycyjny na finansowanie wkładu własnego klienta (może być przeznaczony zarówno na pokrycie kosztów kwalifikowanych, które nie są objęte dotacją, jak i wszystkich pozostałych kosztów niezbędnych przy realizacji projektu).

[b]- Kredyt Bank[/b]

Pakiet Inwestycja z Unią Europejską obejmuje usługi doradcze i wsparcie formalne na etapie składania wniosku o dotację unijną, finansowanie inwestycji oraz rozliczanie transakcji związanych z przedsięwzięciem. Kredyt jest udzielany na dziesięć lat w złotych, euro lub dolarach. Przedsiębiorca powinien mieć minimum 20 proc. środków własnych, przy czym dotacja nie jest do tych środków zaliczana. Oprocentowanie jest określane na podstawie stawek z rynku pieniężnego (WIBOR, EURIBOR lub LIBOR) powiększonych o marżę (jej wysokość jest ustalana indywidualnie).

[b]- Nordea Bank[/b]

Kredytem Nordea Europa można sfinansować zarówno koszty kwalifikowane refinansowane w ramach dotacji, jak i pozostałe. Maksymalna wysokość kredytu zależy od okresu spłaty. W przypadku kredytów udzielanych na okres do pięciu lat bank pożycza maksymalnie 90 proc. wartości inwestycji (netto), a w przypadku dłuższych – 80 proc. Kredyt udzielany jest w złotych lub walutach wymienialnych.

[b]- PKO BP[/b]

Kredyt współfinansujący projekty unijne udzielany jest na maksimum 90 proc. wartości (netto) inwestycji. Bank nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu ani za opóźnienie w spłacie, jeżeli wynika ono z poślizgu w przekazaniu dotacji. Pożyczkę można zaciągnąć w złotych lub walutach wymienialnych (np. euro, dolary, funty brytyjskie, franki szwajcarskie). Karencja w spłacie kapitału wynosi do 12 miesięcy od zakończenia inwestycji.

[b]- Raiffeisen Bank[/b]

Bank proponuje finansowanie: pomostowe, uzupełniające i dodatkowe – wszystko to w ramach jednej umowy kredytowej. Kredyt pomostowy jest przeznaczony na wydatki, które podlegają refinansowaniu z funduszy unijnych. Kredyt uzupełniający służy do uzupełnienia wkładu własnego wymaganego przy kredycie pomostowym do poziomu kwalifikowanych kosztów inwestycji. Natomiast kredytem dodatkowym można sfinansować niekwalifikowane koszty inwestycji (niepodlegające zwrotowi). Dostępne waluty to: złoty, euro, dolar i ewentualnie inne spośród głównych walut wymienialnych. [/ramka]