Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił konkurs do działania 4.5 programu„Infrastruktura i środowisko”. To z tego programu dotowane są duże inwestycje mające pomóc firmom zaoszczędzić energię, zmniejszyć zużycie surowców i ilość zanieczyszczeń emitowanych do środowiska.
Podstawowym celem tego konkretnego działania jest poprawa jakości powietrza poprzez obniżenie wielkości emisji zanieczyszczeń z instalacji spalania paliw.
Dlatego do przykładowych rodzajów projektów kwalifikujących się do objęcia wsparciem wolno zaliczyć:
- modernizację lub rozbudowę instalacji spalania paliw i systemów ciepłowniczych,
- modernizację urządzeń lub wyposażenie instalacji spalania paliw w systemy służące ograniczeniu emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych,
- konwersję instalacji spalania paliw na rozwiązania przyjazne środowisku.
Tym samym pomoc dla przedsiębiorców będzie przede wszystkim ukierunkowana na inwestycje w zakresie ochrony powietrza i dostosowanie istniejących instalacji do wymagań wynikających z dyrektywy 2001/80/WE w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze źródeł spalania.
Jednocześnie należy podkreślić, że wsparcie nie będzie udzielane na dostosowanie się przedsiębiorstwa do standardów, dla których skończyły się okresy przejściowe.
Ponieważ pomoc na ochronę środowiska jest dostępna zarówno poprzez wspomniany program „Infrastruktura i środowisko”, jak i programy regionalne, musi istnieć pomiędzy nimi linia demarkacyjna. Dla małych i średnich firm oznacza to w praktyce obowiązek przygotowania kosztownych inwestycji.
Jeżeli przedsiębiorstwo z tego sektora chciałoby złożyć wniosek o dofinansowanie, musi zrealizować projekt o wartości co najmniej 8 mln zł (to tzw. minimalna wartość projektu). Najwyższa dotacja, jaką ma prawo przyznać fundusz, to 20 mln zł, co jednocześnie może stanowić 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.
[b]Konkurs ma charakter dwuetapowy. W pierwszym firmy składają tzw. wnioski wstępne. Trzeba to uczynić między 8 marca a 14 kwietnia.[/b]
Firmy, które przejdą pierwszą weryfikację, zostaną poproszone o złożenie właściwej dokumentacji konkursowej (pełny wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami).
[b]W drugim etapie będzie na to czas od 31 maja do 30 czerwca.
W obu przypadkach dokumenty należy dostarczyć do siedziby NFOŚiGW w Warszawie, ul. Konstruktorska 3A (02-673 Warszawa).[/b]
Szczegółowe zasady organizacji konkursu określa jego regulamin, który jest dostępny na stronie [link=http://www.nfosigw.gov.pl]www.nfosigw.gov.pl[/link].