[b]Tak.[/b] Aby można było prowadzić egzekucję z majątku dłużnika, wierzyciel nie zawsze musi czekać na prawomocne orzeczenie sądu. Czasami wyroki sądów są zaopatrzone w rygor natychmiastowej wykonalności.
Wtedy orzeczenie, które jeszcze się nie uprawomocniło, podlega wykonaniu także w drodze egzekucji komorniczej. Stanowi bowiem tytuł egzekucyjny.
Nadanie rygoru może nastąpić obligatoryjnie z urzędu, fakultatywnie z urzędu i na wniosek. Odbywa się to po prostu w formie odpowiedniego punktu w wyroku, w którym sąd określa, w jaki sposób i w jakim zakresie nadaje rygor.
Zgodnie z art. 333 § 1 k.p.c. sąd z urzędu nadaje wyrokowi przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności, m.in. jeżeli zasądza roszczenie uznane przez pozwanego.
Jeśli natomiast pozwany uznał część wyroku to również w tej części sąd powinien nadać rygor. Fakultatywnie sąd może nadać z urzędu wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności, jeśli zasądza należność z weksla, czeku, warrantu, rewersu, dokumentu urzędowego lub dokumentu prywatnego, którego prawdziwość nie została zaprzeczona, oraz jeżeli uwzględnia powództwo o naruszenie posiadania.
Sąd może również na wniosek nadać wyrokowi nadającemu się do wykonania w drodze egzekucji rygor natychmiastowej wykonalności, gdyby opóźnienie uniemożliwiało lub znacznie utrudniało wykonanie wyroku albo narażało powoda na szkodę.
[i]Podstawa prawna:
– art. 333 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (DzU nr 43, poz. 296 ze zm.)[/link][/i]