[b]Podatnik (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) zamierza dokonać darowizny budynku, który – jako środek trwały – był wykorzystywany w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Budynek ten został nabyty w 2001 r. bez VAT (od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej).
W 2007 r. budynek ten był przez podatnika modernizowany. Podatek od nakładów na modernizację (nakłady przewyższyły 30 proc. wartości początkowej budynku) był odliczany.
Jakie skutki wywoła taka darowizna na gruncie VAT?[/b]
Opodatkowaniu VAT podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link], w tym m.in. odpłatne dostawy towarów na terytorium Polski.
Jednocześnie w określonych przepisami sytuacjach za odpłatne dostawy towarów rozumie się również nieodpłatne dostawy towarów (co oznacza opodatkowanie VAT tych nieodpłatnych dostaw towarów).
Dotyczy to sytuacji, gdy przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika następuje na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony od tych czynności, w całości lub w części.
W przedstawionej sytuacji prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu budynku nie przysługiwało, lecz przysługiwało ono w związku z jego modernizacją. W tej sytuacji w grę wchodzi przyjęcie jednego z dwóch stanowisk.
[b]Po pierwsze można uznać, że nieodpłatna dostawa budynku nie podlega opodatkowaniu VAT (tj. nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT), gdyż w związku z jego nabyciem nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.[/b]
Stanowisko takie zajął dyrektor [b]Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 12 września 2008 r. (ILPP1/443-591/08-2/KG),[/b] który w podobnej sytuacji wyjaśnił, że „darowizna nieruchomości, przy nabyciu której wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług”.
Warto dodać, że brak opodatkowania w takiej sytuacji oznacza konieczność dokonania korekty części odliczonego podatku od nakładów na modernizację na podstawie art. 91 ustawy o VAT (co również potwierdził organ podatkowy we wskazanej interpretacji).
[b]Po drugie można uznać, że podstawę opodatkowania stanowiła tylko wartość netto poniesionych nakładów określona w momencie nieodpłatnego przekazania budynku[/b] (oznacza to również, że nieodpłatną dostawę budynku należało udokumentować fakturą wewnętrzną).
Za takim stanowiskiem przemawiają orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w sprawach C-322/99 i C-323/99. Przyjęcie takiego stanowiska nie wiązałoby się z koniecznością korygowania podatku odliczonego przy dokonywaniu nakładów inwestycyjnych.
[b]W mojej ocenie prawidłowe jest pierwsze z przedstawionych stanowisk. Za jego przyjęciem przemawia również fakt, że jest ono reprezentowane przez organy podatkowe.[/b]
Przeciwko drugiemu przemawia jego nietypowość, a także fakt, że wskazane orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich dotyczyły nieco innego stanu faktycznego (chodziło o części składowe dołączane do pojazdów silnikowych).
[i]Autor jest doradcą podatkowym[/i]
[i][b] Podstawa prawna: [/b]
– art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 2 oraz art. 91 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm.)[/link].[/i]