[b]Odpowiada Adam Kraszewski, aplikant radcowski w Kancelarii GESSEL:[/b]

Dzień 26 grudnia jako drugi dzień Bożego Narodzenia należy do dni wolnych od pracy, o czym jednoznacznie przesądza [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DE413C016C8CE7519A114E9FBC50E0B8?id=71689]ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. [/link] Pracownikom, którzy tego dnia zobowiązani byliby do pracy, a nie wykonują pracy, której wykonywanie w święto jest dozwolone, przysługuje dzień wolny.

Zgodnie z art. 130 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link] każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin, a zatem nie ma potrzeby odpracowywania dnia wolnego przypadającego w Boże Narodzenie.

Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że w 2009 r. dzień Bożego Narodzenia przypada w sobotę, a dla większości pracowników sobota jest dniem wolnym od pracy, co wynika z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Wobec obniżenia wymiaru czasu pracy pracodawca, aby nie doszło do przekroczenia obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy, zobowiązany jest udzielić pracownikowi w zamian za święto Bożego Narodzenia przypadające w sobotę inny dzień wolny od pracy. Do wyznaczenia tego dnia wolnego pomocne mogą być indywidualne harmonogramy pracy.

[srodtytul]Kiedy wolno pracować w święta?[/srodtytul]

Są to sytuacje szczegółowo określone przepisami kodeksu pracy i należy do nich zaliczyć m.in. prowadzenie akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochronę mienia lub środowiska, transport i komunikację, pilnowanie mienia lub ochronę osób, a także wykonywanie prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności (szczegółowy katalog jest w art. 151[sup]10[/sup] k.p.).

Pracownikowi wykonującemu pracę w święto, w przypadkach określonych w kodeksie pracy, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli zaś nie jest możliwe wykorzystanie w ciągu okresu rozliczeniowego dnia wolnego od pracy, to pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 151[sup]1[/sup] § 1 pkt 1 kodeksu pracy, za każdą godzinę pracy w święto (100 proc. wynagrodzenia).