Podatniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Wiodącym przedmiotem działalności firmy jest sprzedaż detaliczna. Podatniczka prowadzi sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych sklasyfikowana pod numerem PKD 47.11.2.
Prowadzi ewidencję sprzedaży realizowanej dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w ramach rejestracji obrotu za pośrednictwem kas fiskalnych. W związku z rozwojem działalności i uzupełnieniem zapotrzebowania rynkowego prowadzi też punkt sprzedaży usług gastronomicznych.
W ramach tych usług sprzedaje: kawę, herbatę, przekąski typu hot dog, hamburger itp. Nie przygotowuje potraw, a jedynie je przetwarza i podgrzewa na życzenie klienta. Czy w takim przypadku będzie musiała od lipca przyszłego roku stosować kasę fiskalną on-line?
Jaka jest ogólna zasada
Zanim odpowiemy na to pytanie, zacznijmy od przypomnienia zasady ogólnej. Otóż podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
CZYTAJ TAKŻE: Wydatek na kurtkę motocyklową można zaliczyć do kosztów
Od 1 maja 2019 r. obowiązuje ustawa z 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. poz. 675). Wprowadziła ona do ustawy o VAT zmiany w zakresie kas rejestrujących.
Ustawa ta zakłada m.in. możliwość, a dla podatników prowadzących działalność gospodarczą w określonych w ustawie wrażliwych branżach – obowiązek stosowania nowego rodzaju kas rejestrujących (kas on-line). Chodzi o prowadzenie ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Kasy on-line wyposażone są w nowe funkcjonalności. Umożliwiają one nie tylko zapis w pamięci fiskalnej i chronionej kasy. Ale również przekazywanie w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni danych rejestrowanych przy ich użyciu z prowadzonej ewidencji oraz danych o zdarzeniach mających znaczenie dla pracy kas do systemu teleinformatycznego Centralnego Repozytorium Kas.
Znowelizowana ustawa o VAT podaje także terminy i grupy podatników, których obejmie obowiązek posiadania kasy on-line. Natomiast podatnicy, prowadzący działalność w innych obszarach niż określone w ustawie, zostali zwolnieni z obowiązku posiadania kas fiskalnych on-line. W ich przypadku ewidencja sprzedaży może być prowadzona z wykorzystaniem dotychczas stosowanych „tradycyjnych” urządzeń.
Hot dog z kasą
Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii do 30 czerwca 2020 r. – do:
- świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo. Oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.
- sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
CZYTAJ TAKŻE:Pożyczka od pracodawcy bez odsetek i podatku
Od 1 lipca 2020 r. konieczne będzie przy tych usługach stosowanie kas fiskalnych on-line. W naszym przykładzie podatniczka prowadzi punkt gastronomiczny.
W związku z tym będzie zobowiązana do prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej od 1 lipca 2020 r. przy użyciu kasy on-line. Tj. kasy, która umożliwia połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą, a Centralnym Repozytorium Kas.
Potwierdza to także dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25 września 2019 r. (nr 0112-KDIL2-2.4012.377.2019.1.MŁ).