Ministerstwo Finansów (MF) wydało w tej sprawie objaśnienia. Dotyczą one m.in. wyboru formy opodatkowania, opłacania zaliczek, wyboru roku podatkowego czy ustalania różnic kursowych. W dokumencie MF położyło główny nacisk na terminy, o których przedsiębiorcy nie mogą zapomnieć.
PIT od firmy można opłacać w różnej formie
Przedsiębiorcy mają możliwość wyboru sposobu opodatkowania przychodów z prowadzonej firmy spośród kilku opcji. Podstawową formą jest skala PIT. Inną jest 19-proc. stawka liniowa. Są też formy zryczałtowane. To ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bądź karta podatkowa.
Poczynając od 1 stycznia 2019 r. wydłużone zostały terminy na wybranie formy opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów/dochodów z działalności gospodarczej osiąganych przez osoby fizyczne.
Pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania czas jest do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód. Albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego. Termin ten obowiązuje zarówno podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego, jak i kontynuujących prowadzenie biznesu.
CZYTAJ TAKŻE:Znamy limity podatkowe na przyszły rok
Istotną zmianą jest także umożliwienie podatnikowi dokonania zmiany decyzji o wyborze, przed upływem ustawowego terminu.
Trzeba też pamiętać, że wniosek o zastosowanie karty podatkowej, tak jak do tej pory, podatnik powinien złożyć do 20 stycznia roku podatkowego. A jeżeli rozpoczyna prowadzenie firmy w trakcie roku – przed jej rozpoczęciem.
Data 20 stycznia jest też ważna dla podatników opłacających PIT w formie karty podatkowej. Jeżeli do tego dnia podatnik nie zgłosił likwidacji działalności, nie złożył oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu albo 19-proc. stawki podatku albo nie zawiadomił w formie pisemnej urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania w formie karty, fiskus przyjmuje, że nadal dochody z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowane są w tej formie.
Zaliczki w kasie fiskalnej
Ministerstwo Finansów w swoich objaśnieniach przypomniało również, że ustawy o podatkach dochodowych – PIT i CIT – wskazują, że w przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej zgodnie z przepisami ustawy o VAT, za datę powstania przychodu podatnik może uznać dzień pobrania wpłaty.
CZYTAJ TAKŻE:Zmienią się druki PIT, CIT i VAT
W przypadku wyboru takiego sposobu ustalania daty powstania przychodu podatnik musi stosować go przez cały rok podatkowy. Od 1 stycznia 2019 r. zlikwidowany został obowiązek odrębnego zawiadamiania urzędu skarbowego o dokonanym wyborze.
Podatnik informuje o tym wyborze w zeznaniu rocznym, składanym za rok podatkowy, w którym stosował ten sposób. W sytuacji, gdy podatnik wybrał ustalanie daty powstania przychodów według metody kasowej i stosował ten sposób przez cały rok podatkowy, nie traci prawa do tego sposobu, jeżeli nie poinformował o tym w zeznaniu rocznym.
Różnice kursowe do ustalenia
Kolejny punkt ministerialnych wyjaśnień dotyczy wyboru sposobu ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości. Jak przypomina MF, podatnicy prowadzący księgi rachunkowe mogą ustalać różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości.
Od 1 stycznia 2019 r. nie ma już obowiązku odrębnego zawiadamiania urzędu o wyborze ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. Oraz o rezygnacji z tego sposobu, które to zawiadomienia warunkowały odpowiednio możliwość stosowania tego sposobu oraz zaprzestanie jego stosowania.
Podatnicy, którzy wybrali ustalanie różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości, informują o dokonanym wyborze w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym rozpoczęli stosowanie tej metody. Natomiast informację o rezygnacji ze stosowania ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości podatnicy zamieszczają w zeznaniu składanym za ostatni rok podatkowy, w którym stosowali tę metodę.
Zaliczki do zapłaty
Podatnicy mogą wybrać sposób opłacania zaliczek. Wpłaty na konto skarbówki mogą wpływać raz w miesiącu bądź raz na kwartał. Od początku 2019 r. nie trzeba już o tym fakcie zawiadamiać urzędników.
Przy zaliczkach wpłacanych kwartalnie albo w formie uproszczonej, podatnicy informują o wyborze wpłacania zaliczek w takiej formie w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym stosowali ten sposób wpłacania zaliczek. Jeśli z tej formy podatnik zrezygnuje, urzędnik nie musi już otrzymywać w tej sprawie pisma.
CZYTAJ TAKŻE:Od 1 października stawka PIT w dół
Podobnie jest w przypadku opłacania kwartalnie ryczałtu, podatnicy informują o wyborze opłacania ryczałtu w takiej formie w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym stosowali ten sposób. Podatnicy ci nie mają już obowiązku zawiadomienia o rezygnacji z tej formy.
Księgi rachunkowe dobrowolne
MF przypomina też, że ustawa o PIT nakłada na podatników prowadzących działalność gospodarczą obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku wyniosły co najmniej 2 mln euro. Ustawa pozwala na prowadzenie ksiąg rachunkowych również podatnikom, których przychody były niższe od tego limitu.
Od początku 2019 r. nie trzeba już o tym zawiadamiać urzędu. Podatnik, który zdecydował się na prowadzenie ksiąg rachunkowych, pomimo że jego przychody w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęły co najmniej 2 mln euro, informuje o prowadzeniu tych ksiąg w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym je prowadził.
Rok podatkowy inny niż kalendarzowy
Dokument MF kończy informacja o wyborze roku podatkowego, innego niż kalendarzowy. Podatnicy mogą bowiem zdecydować, że ich rokiem podatkowym jest okres od lipca do lipca. O takim wyborze też nie trzeba już informować w odrębnym piśmie. Wystarczy zrobić to w zeznaniu składanym za rok podatkowy poprzedzający pierwszy po zmianie rok podatkowy.
Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które nie były dotychczas podatnikami w rozumieniu ustawy CIT, informują o wyborze roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym uzyskały status podatnika.