Minister Finansów zajął się kwestią przechowywania instrumentów finansowych. A to dlatego, że w praktyce budziła ona sporo wątpliwości.

Wynika to m.in. z faktu, że instrumenty finansowe mogą występować zarówno w postaci materialnej, jak i  zdematerializowanej. W zależności od tego, czy instrument finansowy występuje w postaci materialnej, czy też jest zdematerializowany, przechowywanie instrumentów finansowych charakteryzuje się innym zakresem świadczeń składających się na tę usługę

Istotą usługi przechowywania (depozytu)

W przypadku instrumentów finansowych w formie materialnej istotą usługi przechowywania (depozytu) może być przyjmowanie tych instrumentów do depozytu i przechowywanie ich. Np. w skarbcu, sejfie lub skrytce depozytowej.

Jeśli mamy do czynienia z instrumentami finansowymi w formie zdematerializowanej, przechowywanie (depozyt) może polegać na prowadzeniu rejestrów lub ewidencji (w tym również w formie elektronicznej), dokonywaniu zapisów na kontach depozytowych lub ewidencyjnych

CZYTAJ TAKŻE: Nie każdy zestaw będzie opodatkowany jedną stawką VAT

Usługa przechowywania może być również wykonywana z wykorzystaniem rachunków papierów wartościowych (przechowywanie na rachunkach papierów wartościowych).

Ustawa o VAT przewiduje zwolnienia, ale…

Przypomnijmy, że ustawa o VAT w art. 43 ust. 1 pkt 41 przewiduje zwolnienia z podatku dla usług, których przedmiotem są instrumenty finansowe. Jest jednak małe ale…

A mianowicie ze zwolnienia tego zostały wyłączone usługi przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi. Oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie. To zaś oznacza, że usługi przechowywania instrumentów finansowych podlegają opodatkowaniu podstawową stawką VAT.

CZYTAJ TAKŻE: Za obsługę bankomatu i konwój zapłacisz VAT

Jak podkreśla Minister Finansów, nie ma przy tym znaczenia, czy usługi przechowywania dotyczą instrumentów finansowych występujących w formie materialnej, czy w formie zdematerializowanej. Zarówno prawodawca unijny, jak i krajowy nie wprowadza w tym zakresie rozróżnienia.

Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 stycznia 2020 r. (nr PT6.8101.4.2019; Dz.Urz. Ministra Finansów z 21 stycznia 2020 r., poz. 7).