Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra finansów. W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego podmioty gospodarcze angażują się w akcję darowizn towarów dla podmiotów publicznych, np. szpitali. Dlatego też minister finansów postanowił przyznać im preferencję w postaci 0 proc. VAT.

Stawka ta będzie miała zastosowanie do darowizn przekazanych na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych w celu wykorzystania przez te podmioty tych towarów przy realizacji ich zadań, wynikających z przepisów prawa, podejmowanych w związku ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS CoV-2.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek

Kto skorzysta na zerowej stawce VAT?

Z preferencji w VAT będzie korzystał również import i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które to towary przekazane zostaną w drodze darowizny na rzecz podmiotów leczniczych, których zadaniem będzie wyłącznie leczenie pacjentów zakażonych wirusem SARS CoV-2. Chodzi zatem o darowizny na rzecz przekształconych jednoprofilowych szpitali zakaźnych, tzw. szpitali jednoimiennych.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Gdzie znaleźć tekst specustawy

Jakie towary obejmie zwolnienie z VAT?

Katalog towarów, których import i wewnątrzwspólnotowe nabycie, będzie zwolnione z VAT, obejmuje m.in.: wyroby medyczne, szkło laboratoryjne i aparaturę laboratoryjną, produkty lecznicze oraz substancje czynne w rozumieniu Prawa farmaceutycznego, produkty biobójcze w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych – wyłącznie środki dezynfekujące, specjalistyczne testy diagnostyczne służące do analizy i wykrywania czynników patogennych w organizmie człowieka, wodzie, powietrzu i glebie, środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.

Co zrobić, aby skorzystać z zerowego VAT?

W celu skorzystania z zerowego VAT przedsiębiorcy będą musieli zawrzeć pisemną umowę darowizny z Agencją Rezerw Materiałowych albo Centralną Bazą Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych albo szpitalem jednoimiennym, z której to umowy będzie jednoznacznie wynikać, że dostarczone w drodze darowizny towary, będące przedmiotem importu towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów będą wykorzystane do zadań tych podmiotów związanych ze zwalczaniem zagrożeń spowodowanych wirusem SARS CoV-2.

W przypadku importu towarów importer, chcąc skorzystać ze zwolnienia, zobowiązany będzie do przedstawienia, w momencie importu towarów, kopii umowy darowizny naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, przed którym importer dokonuje formalności związanych z importem towarów.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kto dostanie postojowe od państwa

Zerowy VAT będzie mógł być stosowany do wspomnianych darowizn z mocą wsteczną, tj. od 1 lutego 2020 r., ale też niezbędna będzie umowa z podmiotem obdarowanym.

Preferencyjna zerowa stawka VAT ma obowiązywać do 31 sierpnia 2020 r. Przepisy rozporządzenia przewidującego to rozwiązanie mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dziennik Ustaw.