Ministerstwo Finansów zapewnia także, że pracuje wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) nad korzystnymi dla biznesu rozwiązaniami. O szczegółach tych pomysłów na razie jednak nie informuje.

Dla kogo pieniądze z tarczy

Wsparcie finansowe otrzymywane w ramach tarczy finansowej to subwencja finansowa. Subwencja powinna zostać przez przedsiębiorcę zwrócona. Ale w określonych przypadkach może zostać umorzona w części nieprzekraczającej 75 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Tarcza antykryzysowa – jak skorzystać z pomocy

Dla celów podatku dochodowego pomoc finansowa z PFR traktowana jest jak pożyczka. O takie wsparcie mogą ubiegać się wszyscy przedsiębiorcy.

Konsekwencje fiskalne

Uzyskanie pożyczki wiąże się z powstaniem skutków na gruncie podatkowym. Dlatego też Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że otrzymanie pożyczki w ramach tarczy finansowej nie zalicza się do przychodów podatkowych.

CZYTAJ TAKŻE: ZUS odpuszcza po 7 latach. Ale nie sam

Wypłata środków przez PFR jest dla przedsiębiorcy neutralna podatkowo. Przedsiębiorca może korzystać z całej kwoty finansowania.

Również w sytuacji zwrotu subwencji, przedsiębiorca nie uwzględnia tej kwoty w kosztach uzyskania przychodów przedsiębiorstwa. Z kolei koszty sfinansowane z udzielonej w ramach tarczy pożyczki kwalifikowane są do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak wygląda w szczegółach zwolnienie z ZUS

Wszystkie wydatki, które zostały pokryte ze środków przekazanych przez PFR, podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli spełniają ogólne przesłanki wynikające z ustaw podatkowych do takiej ich kwalifikacji. Kwalifikacji wydatków jako kosztów uzyskania przychodów nie zmienia także ewentualne umorzenie pożyczki.

Co z umorzeniami zobowiązań

Ministerstwo Finansów zastrzega także, że obecnie do przychodów zalicza się wartość umorzonych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek. Umorzenie kwoty pożyczki stanowi przysporzenie dla przedsiębiorcy. Zasady prawa podatkowego wiążą z tym zdarzeniem powstanie zobowiązania podatkowego.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Dla kogo dopłata do pensji? Nie dla wszystkich

Resort będzie rozważał możliwość dokonania w 2021 r. częściowego zwolnienia z podatku dokonanych umorzeń. Analizy w tym zakresie będą przeprowadzać MF i PFR.