Po raz kolejny moment ten odroczono. Według wcześniejszych zapowiedzi 1 stycznia 2021 r. miał być momentem, w którym będzie możliwy powrót do pierwotnych stawek tego podatku. Wystąpienie epidemii COVID-19 spowodowało, że warunki wymagane do zastosowania obniżenia nie zostały spełnione w sposób trwały.
CZYTAJ TEŻ: Wycofanie auta z firmy nie zawsze spowoduje skutki w VAT
Nie należy również zapominać, że VAT jest jednym z głównych źródeł dochodu Skarbu Państwa. Odroczenie momentu obniżenia tych wielkości zapewnieni środki finansowe, które będzie można przeznaczyć na skuteczną walkę z negatywnymi skutkami epidemii oraz wspieranie ożywienia gospodarczego, a także stabilizacji fiskalnej.
Najpierw spełnienie warunków
Zgodnie z zapewnieniami rządu stawki podatku VAT zostaną obniżone dopiero w roku następującym po roku, w którym zostaną spełnione następujące dwa warunki:
– będzie stosowana stabilizująca reguła wydatkowa,
– osiągnięte zostaną następujące wartości wskaźników: relacja państwowego długu publicznego netto do PKB będzie nie większa niż 43 proc. a także suma corocznych różnic pomiędzy wartością relacji wyniku nominalnego do PKB oraz poziomem średniookresowego celu budżetowego nie mniejsza niż -6 proc.
CZYTAJ TEŻ: Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła
Podwyższone, według zapowiedzi tylko chwilowo stawki VAT w wysokości 8 i 23 proc. obowiązują od 2010 r.