Resort finansów opublikował już projekt rozporządzenia w tym zakresie ze wszystkimi szczegółami. Minister finansów jest zobowiązany do zmiany w drukach deklaracji i informacji, jeśli np. doszło do zmiany przepisów, które w takich formularzach powinny zostać uwzględnione. Dokładnie taka sytuacja miała miejsce w przypadku druków PIT i opublikowanego projektu zmian.

CZYTAJ TEŻ: Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła

Zmiany w formularzach PIT dotyczące zaliczek

Dla przedsiębiorców ważne będą zmiany w drukach dotyczące zaliczek podatkowych. Przypomnijmy, że przepisami pierwszej tarczy antykryzysowej w ustawie o PIT znalazł się art. 52o, który przedłużył do 1 czerwca 2020 r. termin wpłaty zaliczek na podatek pobranych od podatników w marcu i kwietniu 2020 r. od ich przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez płatników, o których mowa w art. 31. Rozwiązanie to obejmuje również płatników dokonujących świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście oraz z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych. Przedłużenie terminów dotyczy płatników, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.

CZYTAJ TEŻ: Od 2021 r. sporo niekorzystnych zmian w podatkach dochodowych

W związku z tym, że rozwiązanie to było niewystarczające, minister finansów w drodze rozporządzenia z 1 czerwca 2020 r. ponownie przedłużył termin wpłaty wskazanych zaliczek. Tym razem tych pobranych za marzec 2020 r. przedłużono do 20 sierpnia 2020 r., a za kwiecień 2020 r. – do 20 października 2020 r. Dodatkowo rozporządzenie objęło zaliczki na podatek oraz zryczałtowany podatek dochodowy pobrane za maj 2020 r., dla których termin przekazania przesunięto do 20 grudnia 2020 r. Stąd konieczność zmian w odpowiednich informacjach PIT.

CZYTAJ TEŻ: Wycofanie auta z firmy nie zawsze spowoduje skutki w VAT

Wzory nowych formularzy będą miały zastosowanie do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia 2020 r. Przepisy projektowanego rozporządzenia mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jednak za prawidłowe będą uznawane deklaracje i informacje złożone przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia.

CZYTAJ TEŻ: Stawki VAT bez zmian, ale SLIM VAT nadal w grze

Z projektem można się zapoznać tutaj.