Strata podatkowa – rozliczenie straty z lat ubiegłych

Strata to najprościej nadwyżka kosztów nad przychodami – koszty uzyskania przychodu przekraczają w danym roku sumę osiągniętych przychodów. Podatnik ma możliwość odliczenia straty w latach kolejnych. Pod warunkiem, że osiągnie w tym okresie zysk.

Publikacja: 07.06.2021 11:30

Strata podatkowa – rozliczenie straty z lat ubiegłych

Foto: Strata rozliczana jest wyłącznie w ramach źródła przychodu. Źródło: Adobe Stock

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 1d, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a oraz przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2a, składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym – do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Przedsiębiorcy, który nie osiągnęli zysku z prowadzonej działalności, mogą rozliczyć stratę w ciągu najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki