Aktualizacja: 10.12.2024 10:49 Publikacja: 14.09.2021 18:08
Część rodaków bierze zwolnienie lekarskie po czym udaje się wypoczywać na wakacjach.
Foto: Adobe Stock
Jak wynika z analiz Conperio, firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowych, jeszcze w 2019 r. w wakacje, kontrolerzy odwiedzili pracowników przebywających L4 nieco ponad 5 tys. razy. W minione wakacje liczba takich terenowych zleceń przekroczyła 6,3 tys. Ich wyniki nie pozostawiają złudzeń – pracodawcy nie bez powodu nie mają zaufania do pracowników. Od początku czerwca do końca sierpnia 2021 r. w aż 41 proc. przypadków stwierdzono nieprawidłowości. Polegały one z reguły na tym, że „chory” był nieobecny pod wskazanym na druku zwolnienia adresem, błędnie podał swoje namiary lub w inny sposób naruszył postanowienia L4.
Rękawice do demakijażu sprzedajemy do ponad 70 krajów dbając o środowisko naturalne, a teraz zamknęłyśmy obieg naszego produktu – mówią Monika Żochowska i Ewa Dudzic, współwłaścicielki spółki Phenicoptere sprzedającej pod marką Glov.
Rekrutacje w sektorze IT przysparzają coraz więcej problemów – brakuje dobrze wykwalifikowanych specjalistów. Architekt danych, data engineer, mobile developer, cyber security engineer, czy Java developer to specjalizacje należące do absolutnej czołówki specjalistów poszukiwanych przez firmy IT. I świetnie opłacanych.
Podatnik, który popełnił błąd w rozliczeniu podatkowym lub nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku może uniknąć kary dzięki złożeniu czynnego żalu. Należy jednak pamiętać o warunkach jakie należy spełnić, aby czynny żal by skuteczny.
85 proc. pracowników nie jest zaangażowanych w życie firmy, a aż 43 proc. przyznaje, że w pracy towarzyszy im ciągły stres – wynika z najnowszych badań Instytutu Gallupa.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
Tylko co drugi z pracujących Polaków umie podczas swoich wakacji odciąć się od obowiązków zawodowych.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje ważne zmiany w zasadach L4 od nowego roku. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie nowych reguł dotyczących przebywania na chorobowym, kontroli zwolnień lekarskich, wypłat zasiłku chorobowego, a także systemu orzekania.
Zapewnienie odpowiedniego reagowania na zgłoszenia sygnalistów wymaga opracowania i wdrożenia skutecznych, dostosowanych do specyfiki danej organizacji, procedur zgłaszania oraz postępowania z informacjami o naruszeniach.
Zwolnienie dyscyplinarne uzasadnia ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Czy za takie naruszenie można uznać przebywanie w czasie zwolnienia lekarskiego poza miejscem zamieszkania?
Apple zostało oskarżone o nielegalne monitorowanie urządzeń osobistych i kont iCloud swoich pracowników, a także o zakazywanie im omawiania ze współpracownikami wynagrodzenia oraz warunków pracy.
W okresie styczeń–październik 2024 r. liczba dni absencji chorobowej wzrosła o 2,3 proc., a liczba zaświadczeń lekarskich o 3,4 proc. Aż 25,1 mln dni ubezpieczeni spędzili na L-4 z powodu zaburzeń psychicznych – wynika z danych ZUS.
Jakie konsekwencje dla gospodarki może mieć wolna wigilia? Jakie wzywania i szanse stoją przed nią w przyszłym roku? Na ten temat rozmawialiśmy w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Brak niektórych regulacji może sprawić, że reforma systemu kontroli zwolnień lekarskich nie spełni oczekiwań biznesu. - Nie rozwiąże problemu nadużywania krótkich zwolnień oraz tych wystawianych z przyczyn psychicznych - podkreślają przedsiębiorcy.
Zwolnienie lekarskie nie uchroni nieuczciwego świadka od komisji śledczej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas