Wynagrodzenie po terminie – jakie są konsekwencje?

Opóźnienie w wypłacie pracownikom wynagrodzenia niesie ze sobą poważne konsekwencje. Przepisy prawne dają pracownikom instrumenty, które pozwalają im bronić swoich praw.

Publikacja: 27.07.2021 11:48

Wynagrodzenie po terminie – jakie są konsekwencje?

Foto: Pracownik może złożyć pisemny wniosek (w wersji papierowej lub elektronicznej) o wypłacanie wynagrodzenia gotówką. Źródło: Adobe Stock

Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy wypłaty wynagrodzenia dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Pracodawca ustalając zasady wypłaty wynagrodzenia w zakładzie pracy nie może ustalić ich na zasadach mniej korzystnych, niż te wynikające z przepisów kodeksu pracy. Wynagrodzenie za pracę wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości. Wynagrodzenie nie może być wypłacone później, niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Przesunięcie wypłaty wynagrodzenia na następny miesiąc ma miejsce najczęściej dla pracowników zatrudnionych w systemie pracy akordowym lub prowizyjnym, których wynagrodzenie jest zmienne. W zakładzie pracy można ustalić różne terminy wypłaty wynagrodzenia dla różnych grup pracowniczych.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?