Aktualizacja: 24.11.2024 23:00 Publikacja: 20.09.2021 15:43
W analizowanej przez szefa KIS sprawie, przedsiębiorca planuje świadczyć usługi polegające na wystawianiu spektakli/pokazów. Oprócz honorarium będzie otrzymywał za te usługi m.in. od usługobiorców napiwki oraz wirtualne kartki świąteczne, które podatnik zaklasyfikował jako darowizny.
Foto: Adobe Stock
O jakich warunkach mowa? Wskazał na nie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w jednej z najnowszych interpretacji podatkowych (nr 0111-KDIB2-2.4015.70.2021.4.MZ). W analizowanej przez szefa KIS sprawie, przedsiębiorca planuje świadczyć usługi polegające na wystawianiu spektakli/pokazów. Oprócz honorarium będzie otrzymywał za te usługi m.in. od usługobiorców napiwki oraz wirtualne kartki świąteczne, które podatnik zaklasyfikował jako darowizny. Otrzymane darowizny w formie napiwków oraz kartek świątecznych nie będą stanowiły istotnego wkładu finansowego w prowadzoną firmę. Będą to niewielkie kwoty rzędu kilku czasem kilkunastu złotych w ciągu roku od konkretnego użytkownika. Przedsiębiorca będzie prowadził ewidencję świadczonych przez siebie usług, z której będzie wynikać od jakiego usługobiorcy jaką wartość oraz kiedy ją otrzymał i czego ona dotyczyła. W ewidencji tej elementem identyfikującym danego usługobiorcę będzie jego nick portalowy, nie będzie posiadać jego imienia, nazwiska czy danych adresowych, ponieważ tego zabrania polityka portalu. W związku z tym pojawiła się wątpliwości czy darowizny, które będą stanowić napiwki i kartki świąteczne zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn otrzymane od jednego użytkownika należącego do III grupy podatkowej nieprzekraczające 4.902 zł w ciągu 5 lat, nie podlegają opodatkowaniu.
85 proc. pracowników nie jest zaangażowanych w życie firmy, a aż 43 proc. przyznaje, że w pracy towarzyszy im ciągły stres – wynika z najnowszych badań Instytutu Gallupa.
Podatnik, który popełnił błąd w rozliczeniu podatkowym lub nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku może uniknąć kary dzięki złożeniu czynnego żalu. Należy jednak pamiętać o warunkach jakie należy spełnić, aby czynny żal by skuteczny.
Od 1 stycznia 2019 r. do 15 maja 2021 r. do szefa Krajowej Administracji Skarbowej przekazano 9356 informacji o schematach podatkowych (MDR-1) – wynika z pierwszego raportu Ministerstwa Finansów.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Wydatki na termomodernizację budynku poniesione przed jego formalnym odbiorem przez nadzór budowlany nie dają prawa do ulgi podatkowej.
Przekazywanie firm i majątku w spadku i sprawy dziedziczenia to sprawy, które wymagają nie tylko starannego planowania, ale także znajomości szczegółowych przepisów podatkowych. W poniedziałek 18 listopada zapraszamy na bezpłatny webinar „Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe” poświęcony właśnie tym kwestiom prowadzony przez ekspertów "Rzeczpospolitej".
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, z Akademii Leona Koźmińskiego, który mówił o kryzysie demograficznym w Polsce i sposobach na jego rozwiązanie.
Krajowa Administracja Skarbowa zapowiada wprowadzenie nowych e-usług dla podatników. W 2025 roku złożenie deklaracji PIT ma być jeszcze prostsze dzięki udostępnieniu aplikacji e-Urząd Skarbowy na smartfony. Planowane są też inne nowości, które mają ułatwić kontakt z urzędem.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
UOKiK zbada, czy mechanizmy wykorzystywane przez serwisy Zrzutka.pl, Pomagam.pl oraz Siepomaga.pl wyczerpują definicję „zwodniczych interfejsów”. Właściciel Zrzutki odpiera zarzuty UOKiK.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas