Napiwki w granicach limitu bez podatku

Przedsiębiorca, który będzie otrzymywał napiwki, a także wirtualne kartki świąteczne skorzysta ze zwolnienia z podatku od darowizn. Konieczne będzie jednak spełnienie pewnych warunków.

Publikacja: 20.09.2021 15:43

W analizowanej przez szefa KIS sprawie, przedsiębiorca planuje świadczyć usługi polegające na wystaw

W analizowanej przez szefa KIS sprawie, przedsiębiorca planuje świadczyć usługi polegające na wystawianiu spektakli/pokazów. Oprócz honorarium będzie otrzymywał za te usługi m.in. od usługobiorców napiwki oraz wirtualne kartki świąteczne, które podatnik zaklasyfikował jako darowizny.

Foto: Adobe Stock

O jakich warunkach mowa? Wskazał na nie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w jednej z najnowszych interpretacji podatkowych (nr 0111-KDIB2-2.4015.70.2021.4.MZ). W analizowanej przez szefa KIS sprawie, przedsiębiorca planuje świadczyć usługi polegające na wystawianiu spektakli/pokazów. Oprócz honorarium będzie otrzymywał za te usługi m.in. od usługobiorców napiwki oraz wirtualne kartki świąteczne, które podatnik zaklasyfikował jako darowizny. Otrzymane darowizny w formie napiwków oraz kartek świątecznych nie będą stanowiły istotnego wkładu finansowego w prowadzoną firmę. Będą to niewielkie kwoty rzędu kilku czasem kilkunastu złotych w ciągu roku od konkretnego użytkownika. Przedsiębiorca będzie prowadził ewidencję świadczonych przez siebie usług, z której będzie wynikać od jakiego usługobiorcy jaką wartość oraz kiedy ją otrzymał i czego ona dotyczyła. W ewidencji tej elementem identyfikującym danego usługobiorcę będzie jego nick portalowy, nie będzie posiadać jego imienia, nazwiska czy danych adresowych, ponieważ tego zabrania polityka portalu. W związku z tym pojawiła się wątpliwości czy darowizny, które będą stanowić napiwki i kartki świąteczne zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn otrzymane od jednego użytkownika należącego do III grupy podatkowej nieprzekraczające 4.902 zł w ciągu 5 lat, nie podlegają opodatkowaniu.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Prawo w firmie
Rotacja pracowników na wakacjach. Robotyzacja lekiem?
Prawo w firmie
Czynny żal – kiedy jest ratunkiem dla podatnika?
Prawo w firmie
MDR – szef KAS otrzymał sporo informacji o schematach podatkowych
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?