Czy firmy nastawione na innowacyjność mogą liczyć na unijne dotacje

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą wykorzystać bogatą ofertę dotacji, jaką dysponuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W zależności od potrzeb da się znaleźć pieniądze na rozpoczęcie współpracy z sektorem naukowym, uzyskanie ochrony patentowej lub wdrożenie innowacji produktowej.

Publikacja: 18.05.2018 06:00

Czy firmy nastawione na innowacyjność mogą liczyć na unijne dotacje

Foto: Fotolia.com

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prowadzi obecnie nabory wniosków o dofinansowanie w ramach działań programu „Inteligentny rozwój" oraz „Polska wschodnia". O ile ten pierwszy jest generalnie adresowany do wszystkich mikro, małych i średnich firm, niezależnie od miejsca prowadzenia przez nie działalności, tak drugi – zgodnie z nazwą – zawiera ofertę wsparcia firm z województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie bardzo różnorodnych projektów. Znajdzie się zatem coś dla firm, które chciałyby rozpocząć współpracę z sektorem naukowo-badawczym, dążąc do opracowania nowego produktu, usługi, udoskonalenia stosowanego do tej pory wzornictwa. Przedsiębiorcy, którzy dysponują nową technologią, mogą starać się o uzyskanie dotacji na pokrycie części kosztów generowanych przez proces uzyskiwania odpowiedniej ochrony (np. uzyskania patentu). Wreszcie programy wsparcia przewidują także dotacje dla firm wprowadzających innowacyjne rozwiązania (produkty, technologie).

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay