Okres wypowiedzenia a urlop wypoczynkowy

Zobowiązanie pracownika do wykorzystania pozostałego urlopu wypoczynkowego w wypowiedzeniu umowy o pracę powinno zawierać dokładne określenie jego wymiaru i granic czasowych. W przeciwnym razie udzielenie przez pracodawcę urlopu może być nieskuteczne.

Publikacja: 19.01.2018 05:15

Okres wypowiedzenia a urlop wypoczynkowy

Foto: Adobe Stock

Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 19 stycznia 2017 r., III PK I PK 40/16.

Powód był zatrudniony w S. Sp. z o.o. na stanowisku dyrektora zakładu od 5 maja 2005 r. W związku z uchwałą o likwidacji tej spółki, w październiku 2012 r. kończyła ona swoją działalność. W związku z tym osoby w niej zatrudnione 2 października 2012 r. przeszły do nowo utworzonej Se. Sp. z o.o., rozwiązując jednocześnie łączące je z S. Sp. z o.o. umowy. Także powód od października 2012 r. został zatrudniony w nowej spółce - na stanowisku dyrektora, w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie została z nim jednak rozwiązana umowa o pracę łącząca go z likwidowaną spółką, w związku z czym pozostawał on jedyną osobą zatrudnioną w tym podmiocie. Umowę tę wypowiedziano mu dopiero 18 stycznia 2013 r. z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jako przyczynę rozwiązania stosunku pracy wskazano likwidację pracodawcy. Jednocześnie powód został zobowiązany do wykorzystania w okresie wypowiedzenia przysługującego mu urlopu wypoczynkowego za lata 2011 i 2012 oraz z roku bieżącego w łącznym wymiarze 38 dni.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki