Banki chętniej potwierdzą obce akredytywy

Zgodnie z ustawą – prawo bankowe, banki mają prawo otwierać własne akredytywy oraz potwierdzać te udzielane przez obce banki. To ostatnie wymaga zaufania do banku otwierającego albo uzyskania dodatkowej ochrony ze strony innej instytucji. Teraz wybranym bankom działającym w Polsce taką ochronę ma zapewnić Bank Gospodarstwa Krajowego.

Publikacja: 14.01.2018 13:34

Banki chętniej potwierdzą obce akredytywy

Foto: Fotolia.com

Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a pięcioma bankami komercyjnymi (Alior Bankiem, Citi Handlowym, Credit Agricole, Bankiem Pekao oraz Raiffeisen Polbankiem) polskie firmy będą mogły potwierdzić w tych bankach (wkrótce do listy dołączą inne instytucje) akredytywy eksportowe uzyskiwane na rynkach o podwyższonym ryzyku. Istota porozumienia sprowadza się do tego, że Bank Gospodarstwa Krajowego będzie przejmował ryzyko wypłaty zagranicznego banku.

Akredytywa dokumentowa należy do tzw. uwarunkowanych form płatności i polega na podjęciu przez bank otwierający (bank importera) pisemnego zobowiązania, polegającego na wypłacie beneficjentowi (eksporterowi) określonej kwoty, pod warunkiem przedstawienia przez tego ostatniego wymaganego kompletu dokumentów (np. faktury handlowej, polisy ubezpieczeniowej, dokumentów przewozowych, certyfikatów lub świadectw). Tym samym akredytywy jest mocnym zabezpieczeniem przyszłej płatności, ponieważ eksporter uniezależnia się od stanowiska i możliwości płatniczych swojego kontrahenta. W terminie od otwarcia akredytywy do daty jej wygaśnięcia nawet takie wydarzenie jak upadek importera (ogłoszenie przez niego niewypłacalności) nie zagraża eksporterowi.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Zmiany w podatku od nieruchomości 2025. Problemy z przepisami. Bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Prawo w firmie
Co obejmie deregulacja? Zespół Brzoski może wrócić do gotowych projektów
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Zlikwidują Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców? Jest oświadczenie
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń