Mniejsze dotacje unijne dla firm ze stolicy

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustalenie mapy pomocy regionalnej na lata 2014-2020 jej intensywność dla Warszawy zostaje z dniem 1 stycznia zmniejszona z 15 proc. do 10 proc.

Aktualizacja: 01.01.2018 14:27 Publikacja: 01.01.2018 13:00

Mniejsze dotacje unijne dla firm ze stolicy

Foto: Fotolia.com

Takie rozwiązanie było znane i przedsiębiorcom, i instytucjom włączonym w proces wdrażania środków unijnych. Od samego bowiem początku wspomniane rozporządzenie (DzU z 2014r., poz. 878) przewidywało obniżenie poziomu dofinansowania dla projektów realizowanych w stolicy z 15 proc. do 10 proc., a zmiana ma nastąpić właśnie 1 stycznia 2018r.

Chodzi tutaj o wsparcie projektów typowo inwestycyjnych, czyli takich, gdzie firmy budują nowe hale produkcyjne, kupują i montują nowe maszyny, linie produkcyjne lub technologiczne, wprowadzają nowe rozwiązania techniczne dzięki nabytym patentom, licencjom lub know-how. Pamiętając o tej zmianie, należy podkreślić, że 10 procentowa intensywność wsparcia jest progiem wyjściowym, na pewno obowiązującym zawsze dla dużych firm (generalnie zatrudniających powyżej 249 osób lub mających bardzo wysokie przychody), ale już dla średnich może zostać podniesiona o 10 punktów procentowych a dla mikro i małych nawet o 20 pkt proc.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku