Problemy z dziedziczeniem firm

Wiele już razy, od różnych rządów, słyszeliśmy, że polskim rodzinnym firmom należy się wsparcie i ochrona. Niestety, mimo że małe firmy korzystały przez ostatnie ćwierć wieku z różnych form wsparcia, nie rozwiązano problemu ich sukcesji.

Publikacja: 14.11.2017 11:42

Problemy z dziedziczeniem firm

Foto: Adobe Stock

Sprawa zaczęła być paląca już kilka lat temu, gdy ludzie, którzy jako 30–40-latki zakładali firmy na początku lat 90., zaczęli myśleć o zasłużonej emeryturze i przekazaniu firmy potomkom lub innym osobom. Pół biedy, jeśli firmę dziedziczy jedyny syn lub córka ze smykałką do biznesu. Przekazanie biznesowego majątku nie jest wtedy obciążone podatkiem od spadków i darowizn. Gorzej, gdy firmę w spadku chciałoby otrzymać kilkoro potomków, a nie wszyscy mają żyłkę do interesów. Starzejący się właściciel chciałby, by wciąż odnosiła sukcesy. Ale gdyby dochować sztywnych reguł dziedziczenia zapisanych w kodeksie cywilnym, to firma może rychło upaść z powodu bratersko-siostrzanych waśni o udziały w korzyściach z firmy. A już najgorzej jest, gdy biznesmen w ogóle nie widzi przyszłości swojego interesu w rękach jego dzieci i chce przekazać firmę np. dotychczasowemu głównemu menedżerowi spoza rodziny. Wtedy podatek od spadków i darowizn zje sporą część majątku, a nowy właściciel naraża się na spory z dziećmi odchodzącego biznesmena.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki